Nekonečne dlhé pláže, slnko, latino hudba, skvelé jedlo, futbal a Sagrada Familia. To je presne to klišé, ktoré sa spája s Barcelonou, ktorá toho však ponúka oveľa viac.
Barcelona – zaujímavosti
Barcelona v kocke
- hlavné mesto Katalánska a druhé najväčšie španielske mesto
- 1,6 milióna obyvateľov, v aglomerácii však vyše 3 miliónov
- v roku 1992 sa tu konali letné OH
- jazyky – španielsky, katalánsky, galícijský, baskický, valencijský
Po stopách Gaudího
Predsa len však začnime barcelonskou pýchou. Antoni Gaudí bol geniálny architekt, ktorý navrhol tento skvost a symbol mesta, s názvom La Sagrada Familia. Katedrála je momentálne najnavštevovanejšou pamiatkou v celom Španielsku a právom je zaradená aj vo svetom kultúrnom dedičstve UNESCO. La Sagrada Familia sa začala stavať už pred vyše sto rokmi a dokončená by mala byť v roku 2026. Nieže by bolo náročné ju dokončiť, avšak Gaudí chcel, aby sa katedrála stavala výlučne z verejných peňazí a darov. Vstupné, ktoré sa vyberie od návštevníkov ide priamo na stavbu tohto monumentu.
TIP: Lístky pre vstup do katedrály odporúčame kúpiť online, pretože je bežné, že bývajú beznádejné vypredané aj 4 dni vopred. Navyše sa vyhnete nekonečnému čakaniu v rade. Väčší zážitok budete mať s audioguide, ktorý je dostatočne zrozumiteľný.
Nezvyčajné rozprávkové domy a nádherný park
Pri Gaudím ešte zostaneme a pozrieme sa bližšie na domy Casa Batlló a La Pedrera, či Parc Güell. Prvý spomínaný je pre svoj unikátny zjav prezývaný dom kostí či draka. Farebná mozaika, zvláštne okná, hra svetla a tieňa, či originálne schody – to všetko napomáha k tomu, že sa táto stavba radí medzi najzvláštnejšie európske stavby. La Pedrera zas patrí medzi najdôležitejšie stavby 20. storočia, ktorá taktiež patrí pod UNESCO. Zvonka stavba niekomu pripomína strašidelný dom, iným zas rozprávkový zámok, no a vo vnútri možno nájsť expozíciu, ktorá sa zameriava predovšetkým na Gaudího.
Pod UNESCO patrí aj nádherný Parc Güell, ktorý je plný kvetín a kamenných sôch. Hneď pri vstupe do Gaudiho záhrad na vás čakajú dve rozprávkové budovy a po výstupe zdobeným schodiskom uvidíte pokryvenú lavičku so sochou jašterice, ktorá je jedným zo symbolov Barcelony. Park sa môže pýšiť aj domom, v ktorom Gaudí žil a dnes je v ňom múzeum. Okrem krásy, ktorú tento park ponúka je tu bonus v podobe výhľadu nielen na celé mesto, ale aj na more.
TIP: Vstup do najatraktívnejšej časti parku je platený a počet návštevníkov limitovaný, no keď prídete pred oficiálnym otvorením, nikto od vás vstupné nebude pýtať a môžete si tak užiť atmosféru bez návalu turistov.
Pre nadšencov múzeí
Napriek tomu, že Barcelona dýcha históriou, nájdeme v nej najrôznejšie múzeá, nielen tie, zamerané na históriu. Napríklad L’Aquarium, kde možno nájsť živočíchy žijúce v Stredozemnom mori ako napríklad kôrovce, morské koníky, raje, žraloky či tučniaky. Ďalšími zaujímavými múzeami sú Múzeum Pabla Picassa, Múzeum súčasného barcelonského umenia, Múzeum histórie mesta, Múzeum námorníctva, či prírodovedné Museu Blau, ktoré sídli vo veľmi zaujímavej budove.
Veľmi zaujímavým je aj Múzeum vedy Cosmocaixa, ktoré mladí Barcelončania titulujú ako najzaujímavejšie múzeum v meste. Podstatná časť expozície je interaktívna a vystavených predmetov sa odporúča dotýkať. Dominantou múzea je aj expozícia, kde je kus amazonského dažďového pralesa, kde sú aj živočíchy, ktoré tam žijú, no možno tu nájsť aj kostry pravekých zvierat, a dokonca je tu aj stála výstava, ktorá popisuje vznik sveta a fyzikálne javy.
Múzeum, teda rovno dve (geologické a zoologické), možno nájsť aj v areáli Parc de la Ciutadella. Miesto je akousi oázou relaxu a pokoja, kde si návštevníci môžu oddýchnuť od mestského ruchu. V parku sa nachádza aj Zoo de Barcelona, Arc de Triomf, či obrovská fontána, ktorú navrhol Gaudí.
TIP: Veľa barcelonských múzeí má v niektoré dni voľné vstupy. Vyzistite si, ktorý deň to je (väčšinou nedeľa, či prvý deň v mesiaci) a vyberte sa tam v skorších ranných hodinách, keďže možnosť bezplatného vstupu využíva množstvo zvedavcov.
Pri fontánach ešte zostaneme, pretože navštíviť Barcelonu a nevidieť spievajúcu fontánu by bol hriech. Font Màgica je miesto, ktoré rozhodne odporúčame vidieť po tme. Nádherné choreografie sprevádzané hudbou a svetelnými efektami vo vás zanechajú dojem na dlhú dobu. Hudba, ktorú pri choreografiách fontána využíva je najmä z filmov (Gladiátor, Pán prsteňov), no nesmie chýbať ani legendárna pieseň Barcelona od Freddieho Mercuryho a Monserrat Caballé.
Výhľady
Milovníci výhľadov si v Barcelone rozhodne prídu na svoje. Kochať sa krásou mesta môžete hneď z niekoľkých miest. Montjuic je kopec týčiaci sa nad barcelonským prístavom, z ktorého je výhľad aj na vyššie spomínanú fontánu. Obrovský areál ponúka okrem výhľadu (na ktorý sa dostanete buď lanovkou, alebo poctivým výstupom), botanické záhrady či športové a kultúrne pamiatky. Nájdeme tu aj olympijský štadión, ktorého súčasťou je múzeum zamerané na olympijské hry. Tesne vedľa neho postavili pri príležitosti uskutočnenia olympijských hier telekomunikačnú vežu Torre de la Calatrava, ktorá má veľmi netradičný vzhľad. Na samom vrchole je zas Castell de Montjuic, hrad, resp. pevnosť z 18. storočia, ktorá slúžila predovšetkým ako politické väzenie.
Tibidabo okrem nádherného výhľadu ponúka aj zábavný park s 25 atrakciami. Do parku sa dá dostať napríklad aj zubačkou, a to za necelých 10 minút. Vyhliadka na tomto vrchu je označovaná za najkrajšiu, no a okrem nej je tu aj katolícky kostol Temple de Sagrat Cor, kde sa môžete do jednej z veží nechať vyviesť výťahom a užiť si tak výhľad na Barcelonu z najvyššieho možného miesta.
TIP: Pokiaľ sa chcete vyhnúť komerčným miestam, akými sú Tibidabo aj Montjuic, skúste výhľad z Bunkers del Carmel. Okrem výhľadu stojí za zmienku aj fakt, že ide o vojnové bunkre vybudované počas španielskej občianskej vojny, ktorých úlohou bolo chrániť mesto pred bombardovaním talianskych fašistov podporujúcich pravicových povstalcov španielskeho diktátora generála Franca.
Barcelonské pláže
Pokiaľ sa chystáte do Barcelony v letných mesiacoch, môžete spojiť príjemné s užitočným a vybrať sa niektorú z barcelonských pláží. Snáď najznámejšia je Barceloneta, ktorá je zároveň najvyhľadávanejšou, a teda najrušnejšou. Na túto pláž sa turisti radi chodia fotiť, pretože je odtiaľto výhľad na známy W hotel. Nachádza sa tu aj socha L’Estel Ferit. Pláž Mar Bella je zas najtolerantnejšou, keďže ide o nudapláž. V Barcelone sa nachádza ale oveľa viac pláži, napríklad Sant Sebastià, Sant Miquel, Somorrostro, Nova Icarià, Bogatell či Llevant.
Ďalšie miesta, ktoré stoja za návštevu
Jedným zo symbolov Barcelony je nepochybne aj mrakodrap Torre Glories, ktorý si treba pozrieť aj vo večerných hodinách. Svetlá ukryté pod fasádou mrakodrapu vytvárajú rôzne obrazce. Pokiaľ neinklinujete k modernému umeniu, ale ste skôr priaznivci histórie, Barri Gòtic je pre vás to správne miesto. Historické centrum mesta ponúka množstvo pamiatok a pýši sa v ňom aj Basílica Santa Maria del Mar. Fanúšikovia futbalu zas rozhodne nesmú vynechať svätostánok Camp Nou.
Doprava po Barcelone
Z letiska sa do centra mesta môžete dostať hneď niekoľkými spôsobmi. Premáva tu metro, prímestský vlak, MHD, taxi a niektoré hotely ponúkajú aj letiskový transfer. Na dopravu po meste, pokiaľ sa plánujete zdržať viac dní, je najvýhodnejšie použiť cestovný lístok T10, ktorý platí na všetky dopravné prostriedky vrátane pozemnej lanovky, ktorá vás vyvezie na Montjuic (lanovka je momentálne v rekonštrukcii, ktorá potrvá cca ešte 5 mesiacov, miesto nej je zabezpečná autobusová kyvadlová doprava). Je to zvýhodnený prestupný cestovný lístok, ktorý ponúka 10 jázd trvajúcich 75 minút za približne 10 €. Táto cena je platná pre zónu 1, ktorá však pokrýva celé centrum mesta a aj cestu z letiska. Lístok navyše môže využívať aj viac osôb. V Barcelone je možné prenajať si bicykel, čo je veľmi obľúbený variant najmä počas jarných a letných mesiacov.
Tip na záver: Skúste si ubytovanie vyhľadať cez AirBnb. Je to oveľa výhodnejšie riešenie, najmä pokiaľ budete cestovať viacerí. Španielske hotely patria k tým najdrahším v celej Európe.
Nahlásiť chybu v článku