Foto: unsplash

Každá krajina bojuje s ľuďmi, ktorí nedodržiavajú zákony iným spôsobom.

Čína však v tomto ohľade vyčnieva a ľudia, ktorí urobili priestupok, musia znášať skutočne bizarné následky. Napríklad, nemôžu si kúpiť letenku, ale ani lístok na vlak.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kontroverzný trest

Čína sa snaží správanie obyvateľov kontrolovať a naprávať v rámci sociálneho systému skutočne nezvyčajným spôsobom. Milióny ľudí, ktorí urobili nejaký prešľap, si nemôžu kúpiť letenku či lístok na vlak. Nejde o žiadnu novinku, kontroverznú formu trestu aplikovala vláda už v roku 2018 a nákup letenky znemožnila minulý rok 17,5 miliónom obyvateľov. Zákaz kúpy lístku na vlak bol uplatnený v 5,5 miliónoch prípadov. V roku 2017 si zas letenky nesmeli kúpiť 6,15 milióna občanov.

Odmeny

Len nedávno bola vydaná správa, v ktorej padlo vyjadrenie, že ak sa raz stane niekto nedôveryhodným občanom, obmedzenia pocíti všade. Systém sociálnych kreditov však nebude fungovať len na základe trestov, bude aj odmeňovať tých, ktorí budú plniť svoje povinnosti a dodržiavať zákony a stanovené lehoty. Čínska vláda o takomto systéme hovorí už niekoľko rokov a v roku 2014 sa vyjadrila, že kým dôveryhodní občania sa budú môcť slobodne pohybovať kdekoľvek, tí nedôveryhodní neurobia bez dozoru ani jediný krok.

Foto: unsplash

Priestupky

Čo vlastne vláda takýmto spôsobom trestá? Trestu sa nevyhnú napríklad tí, ktorí nestihli včas zaplatiť dane, šírili nepravdivé informácie alebo boli obvinení z užívania návykových látok. Prihliada sa však aj na priestupky ako fajčenie vo vlaku, používanie neplatného cestovného dokladu či venčenie psa bez vôdzky.

Osobné skóre

Systém je ešte stále vo fáze dolaďovania, no funguje na báze osobného skóre, ktoré je každému občanovi prideľované. Samozrejme, systém má aj svojich odporcov, ktorí sa obávajú toho, že obyvatelia budú na každom kroku sledovaní kamerami a technológie o nich budú zhromažďovať obrovské množstvo dát.

Zákaz opustiť krajinu

Obmedzenia platili už aj predtým, boli však udeľované na základe umiestnenia na čiernej listine. Čínska vláda sa vyjadrila, že zákaz cestovania vlakom či lietadlom môže pre danú osobu platiť až na jeden rok a 128 obyvateľov nesmie kvôli nezaplateným daniam opustiť krajinu vôbec. Zákaz cestovania však nie je jediný trest, okrem toho si nedôveryhodní obyvatelia nemôžu kúpiť poistenie ani nehnuteľnosť. Rôzne obmedzenia a zákazy sa netýkajú len jednotlivcov, ale aj celých firiem.

Foto: unsplash/ Ashim d Silva

Je systém účinný?

Minulý rok obletelo médiá video, v ktorom sa cestujúci odmietol vzdať sedadla vo vlaku, ktoré mal rezervovaný niekto iný. Ľudia diskutovali o tom, aký trest by mal takéhoto pasažiera postihnúť, pričom sociálny systém zafungoval aj tu a cestujúci dostal zákaz cestovania vlakom. Aj keď je tento systém kontroverzný, vláda tvrdí, že je mimoriadne efektívny. Štatistiky napríklad ukazujú, že odkedy bol systém trestov a odmien zavedený, dane dodatočne zaplatilo až 3,5 milióna obyvateľov a spoločností.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články