Je najstarším a najhlbším jazerom sveta, navyše vytvára jedinečný, vzácny a bohatý ekosystém. Bajkalské jazero je však ohrozené. Pri jeho brehu má vzniknúť továreň, ktorá bude pitnú vodu z jazera plniť do fliaš a vyvážať do Číny. Obyvatelia regiónu sa búria. Petíciu podpísalo už viac ako 700-tisíc ľudí.
Projekt chcú zastaviť, alebo o ňom aspoň hlasovať v referende. Obyvatelia Irkutskej oblasti a Buriatska na hranici ktorých sa Bajkalské jazero nachádza, ostro kritizujú plány novej továrne. Za ľudom stoja aj ochranári, ktorí tvrdia, že pre už beztak ohrozený ekosystém, bude nová továreň tvrdou ranou.
132-tisíc litrov denne
Na brehu Bajkalského jazera má totiž vyrásť továreň, ktorá bude využívať vodu z jazera na plnenie fliaš s pitnou vodou. Fabriku síce stavia ruská spoločnosť AquaSib, no hlavným investorom je čínska štátna Daqing Water Supply Co. Pitná voda z Bajkalského jazera tak bude vyvážaná za hranice Ruska do Číny. Denne by továreň mala vyrábať 132 000 litrov vody.
Továreň na pitnú vodu by mala vzniknúť do roku 2021. Stáť by mala v okrese Slyudyansky, južne od Irkutsku a teda na juhozápadnom brehu Bajkalského jazera. Súčasťou projektu je aj 3 km dlhé potrubie naprieč jazerom, ktoré by továrňou zásobovalo sladkou vodou priamo z jazera. Verejnosť sa však proti plánom výstavby búri. Organizuje diskusie, prednášky, hovorí o referende a spustila aj petíciu, ktorú už podpísalo viac ako 700-tisíc ľudí. Jej hlavnou myšlienkou je, že Bajkalské jazero si namiesto industrializácie zaslúži zvýšenú ochranu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čínsky problém s vodou
Čínsky projekt využívania vody z najstaršieho a najhlbšieho jazera sveta nie je marketingovým ťahom. Jeho podstata je oveľa vážnejšia. Najľudnatejšia krajina sveta má totiž problém s pitnou vodou. 70% obyvateľstva využíva dennodenne vodu z podzemných vodných zdrojov. Už správa čínskej vlády z roku 2016 hovorí o tom, že 80% podpovrchových vodných zdrojov sú kvôli kontaminácii nevhodné na konzumáciu a využívanie človekom.
Väčšina vodných zdrojov Číny sa nachádza v jej južnej časti. Sever krajiny je teda vážne ohrozený. Celkom 12 čínskych provincií oficiálne pociťuje nedostatok pitnej vody. V štyroch (Gansu, Shaanxi, Liaoning, Jiangsu) je pritom situácia takmer kritická. Ohrozený je však celý severo-centrálny región, ktorý je domovom pre 41% obyvateľov Číny.
Čína problém s nedostatkom vody, ktorá však neslúži len na pitie, ale aj pre potreby poľnohospodárstva a priemyslu rieši zásobovaním z iných krajín. Využívať však zdroje tak jedinečného jazera akým je to Bajkalské, je ale za pohľadu ochrany prírody nemysliteľné. Či sa verejnosti podarí vyvinúť dostatočne veľký tlak na to, aby bol projekt zastavený ukážu až najbližšie týždne či mesiace.
theepochtimes.com
Nahlásiť chybu v článku