Menštruácia je súčasťou života každej ženy, ktorá žije na tejto planéte a každý vie, že nie je možné len tak ju vypnúť. V rozvinutom svete nám túto výsadu žien uľahčujú najmä hygienické pomôcky či analgetiká. No ženy a dievčatá z krajín tretieho sveta, ale častokrát aj z prosperujúcich krajín ani len netušia, ako takéto predmety vyzerajú alebo ako ich používať. O veľkú zmenu v tomto smere sa postaral dokumentárny film Menštruácia. Koniec vety. (Period. End Of Sentence.), ktorý dokonca získal Oscara.
Film vzišiel z dielne režisérky iránsko-amerického pôvodu Rayki Zehtabchi a v 26 minútach ukazuje život ľudí neďaleko najväčšieho indického mesta Delli. Takýmto spôsobom sa postarala o aktívne otvorenie témy, ktorá je aj v 21. storočí spadá do škatuľky označenej tabu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Vôbec prvé dielo tohto druhu ocenené Oscarom rozpráva príbeh ľudí, ale najmä žien, ktoré majú veľmi malú a častokrát žiadnu vedomosť o tom, čo sa s ich telami vlastne deje. Síce vedia, že mesiac čo mesiac prichádza obdobie krvácania, nemajú povedomie o tom, ako s týmto stavom žiť bežný a hlavne bezpečný život.
Niektoré vôbec netušia o existencii hygienických pomôcok, iné k ním nemajú prístup, najmä z finančných dôvodov. Dôsledkom toho sú mladé dievčatá, ktoré ostávajú počas tohto obdobia aj celý týždeň doma a vôbec nechodia do školy. Tým pádom ich vyhodia, a tak nemajú už vôbec príležitosť vrátiť sa do nej. A to len kvôli menštruácii.
Rayka Zehtabchi spoločne s aktivitou The Pad Project poskytla dievčatám zobrazeným vo filme možnosť na lepší život. Dievčatá a ženy si po novom dokážu vyrábať svoje vlastné hygienické pomôcky na špeciálnom stroji. No okrem toho, že sa naučia, ako ich vyrábať, dostávajú informácie aj o tom, ako ich úspešne predať ďalej, a tak si privyrobiť.
Po tom, čo bola uverejnená nominácia tohto filmu na Oscara, strhla sa vlna nadšenia. „Verím, že po zhliadnutí tohto filmu ľudia pochopia, že „menštruačná stigma“ nie je niečo, čo sa týka len Indie, ale je súčasťou aj Spojených štátov a mnohých iných krajín okolo celého sveta,“ povedala Zehtabchi pre Glamour. „Taktiež si želám, aby si diváci uvedomili, že ak chceme tieto ženy povzbudiť, musíme sa najskôr otvoriť konverzácii o menštruácii. Môžeme pomôcť ženám, ktoré nemajú povedomie o intímnej hygiene, no najskôr je potrebné prelomiť tabu.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Odhadom sa vo svete nachádza až 500 miliónov žien, ktoré nemajú prístup k menštruačným hygienickým pomôckam. Toto číslo zároveň zahŕňa aj obmedzený prístup k čistej vode. Až 90 percent dievčat na vidieku v Macedónsku vynechá školu v období ich menštruácie. V Spojených štátoch Amerických jedno z piatich nepríde do školy kvôli tomu, lebo nemali možnosť zaobstarať si potrebné hygienické pomôcky. V Anglicku toto číslo predstavuje 137 000 dievčat.
Tieto čísla vôbec nie sú malé a pokiaľ by sa o nich verejnosť nedozvedela, nič by sa nezmenilo. Nízka úroveň starostlivosti v čase menštruácie častokrát môže viesť k infekciám v urogenitálnom trakte mladých žien, ktoré môžu spôsobiť neplodnosť. V záujme bezpečnosti je preto našou povinnosťou v tomto sektore vzdelávať a podobne ako s ostatnými fyziologickými potrebami, aj v tomto odvetví preukázať snahu zabezpečiť pre človeka to najlepšie.
Dôkazom o tom, že to funguje je aj fakt, že po zverejnení nominácie tohto filmu vznikli tisícky požiadavok z celého sveta, v ktorých ľudia sa ľudia zaujímali o stroj na výboru menštruačných pomôcok.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku