foto: Fox Searchlight Pictures

Oscary sú odovzdané.

Ceny akadémie si už síce našli svojich majiteľov, no nie každý z nich vám môže byť povedomý. Niektoré z ocenených či nominovaných snímkov sa do našich kín nedostali alebo sa ešte len dostanú. Tak či onak, v tomto článku si predstavíme filmy, ktoré sa nedočkali na Slovensku veľkej pozornosti, no v zahraničí jej mali viac než dosť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poďme sa pozrieť na víťazné a nominované snímky, ktoré vám síce mohli ujsť, no mali by ste to napraviť.

The Ballad of Buster Scruggs

ČSFD: 69 %

IMDB: 7,3/10

Jedným z filmov, ktorý sa mohol vyhnúť vašej pozornosti je titul The Ballad of Buster Scruggs. Toto dielo bratov Coenovcov premiérovalo na Netflixe, no prebilo sa až k cenám akadémie. Film bol nominovaný v troch rôznych kategóriách. Síce neutŕžil výhru ani v jednej z nich, no stále zostáva veľmi úspešným a kvalitným filmom, ktorý by ste mali vidieť. Presvedčiť by vás mohlo aj obsadenie v podobe Jamesa Franca, Liama Neesona, Toma Waitsa či Brendana Gleesona.

If Beale Street Could Talk

ČSFD: 62 %

IMDB: 7,5/10
Ďalším filmom, ktorý vám zrejme nič nehovorí je titul menom If Beale Street Could Talk. Tomu sa už výhru utŕžiť podarilo. Konkrétne debutujúcej herečke KiKi Layne, pre ktorú bol tento snímok kariérnym prelomom. KiKi získala ocenenie ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Film sleduje príbeh afroamerickej ženy, ktorá sa snaží s podporou svojej rodiny očistiť meno svojho neprávom odsúdeného milenca, predtým ako sa narodí ich spoločné dieťa.

Can You Ever Forgive Me?

ČSFD: 67 %

IMDB: 7,2/10
Can you ever forgive me? je ďalší titul, ktorý sa nedočkal pozornosti nášho národa, ani zlatej sošky. Nezostal však bez nominácie. Napriek tomu opäť hovoríme o príbehu, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Biografický film o spisovateľke, vykresľuje príbeh plagiátorstva na pozadí rozprávania o priateľstve. Lee Israel sa preslávila kópiami klasických diel svetovej literatúry, ktoré vydávala za svoje. Pomáhal jej pritom jej priateľ Jack, spoločne, s ktorým sa topila v zúfalstve a alkohole. Film bol nakrútený už v roku 2008, no vydaný bol až minulý rok. Štyri roky po smrti skutočnej Lee Israel.

The Favourite

ČSFD: 73 %

IMDB: 7,8/10

Za film Favoritka získala herečka Olivia Colman ocenenie ako Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Film je autorským dielom režiséra Yorgosa Lanthimosa, ktorý svetu dal už niekoľko zvláštnych diel, akými sú napríklad tituly Homár a Zabitie posvätného jeleňa. Po boku Olivie sa objavili vo filme z 18. storočia aj Rachel Weisz a Emma Stone. Dielo ako také je zvláštnym mixom čiernej komédie a drámy v znepokojivom dobovom kostýme.

First Man

ČSFD: 78 %

IMDB: 7,4/10
Za vizuálne efekty si Oscara odniesol film First Man. Snímok, v ktorom si Ryan Gosling zahral zádumčivého Neila Amrstronga. Od tohto životopisného filmu publikum očakávalo skôr epické rozprávanie na hranici Rivalov a Apolla 13. Namiesto toho sme sa však dočkali zväčša úzkostlivého príbehu, ktorý bol miestami nesmierne tiahly. Najzaujímavejší bol práve po vizuálnej stránke a preto je jasné, prečo patriotická óda na Armstrongov úspech, vyhrala aspoň v tejto kategórii.

Green Book

ČSFD: 86 %

IMDB: 8,3/10
Titul Green Book alebo po našom Zelená kniha, už prvými ukážkami naznačoval, že pôjde o kvalitný film. Len málokto čakal, že bude nominovaný v piatich rôznych kategóriách. Ešte menej ľudí však čakalo, že tri z nich premení na výhru. Film, ktorý sa nebojí otázky rasizmu a oslavuje ako výkon Vigga Mortensena tak aj Mahershalaa Aliho, získal zlaté sošky za Pôvodný scenár aj za Najlepší film. Sošku si odniesol aj samotný Ali, ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Vice

ČSFD: 69 %

IMDB: 7,2/10

Medzi oscarové tituly sa samozrejme zaradil aj fantastický film Vice. Tu sa pod vrstvou make upu, kostýmov a nadváhy ukrýval Christian Bale, ktorý stvárnil Winstona Churchilla. Okrem iného sa tu v úlohe Georga Busha ukázal aj Sam Rockwell a film si pochopiteľne odniesol cenu za najlepší make up.

Roma

ČSFD: 80%

IMDB: 7,9/10
Najzaujímavejším titulom však zostáva film Roma. Za ten si odniesol jeho tvorca, Alfonso Cuarón sošku za najlepšiu réžiu. Na filme sa pritom podieľal ako režisér, scenárista, no aj kameraman. Dokopy tak docielil autentický a emotívny príbeh, ktorého zábery vyzerajú ako unikátne a skvostné fotografie. Film je prakticky jednou 135 minútovou spomienkou Cuaróna na jeho detstvo, ktorú si môžete pozrieť na Netflixe. Cuarón prezval ocenenie za najlepšiu kameru aj za najlepší zahraničný film.

Uložiť článok

Najnovšie články