Foto: Wikimedia (Stavenn)

Je dlhá ako ľudský palec, ponáša sa na roháča a je štvornásobne väčšia ako bežná včela.

Posledných 38 rokov ju nikto nevidel, no v januári tohto roku sa ju podarilo opäť zaznamenať v indonézskej provincii North Maluku. Wallacovu obriu včelu známu aj pod latinským názvom Megachile pluto, sa podarilo tímu austrálskych a amerických vedcov objaviť v termitisku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezvestná včela

Vidieť tohto lietajúceho bulldoga bolo čosi úžasné. Mysleli sme si, že vyhynuli,“ hovorí fotograf Clay Bolt, ktorý vytvoril prvé fotografie  odchytenej samice. „Bolo to úžasné, vidieť aká je táto včela veľká, ako hlučne bzučí keď vám preletí tesne popri hlave.“ Samička takejto včely môže dosahovať pokojne aj štyri centimetre.

Prvýkrát bola vo voľnej prírode zaznamenaná v roku 1858. Podarilo sa to bádateľovi Alfredovi Russelovi Wallacovi, po ktorom zdedila aj svoj názov. Stalo sa tak na tropickom ostrove Bacan v Indonézii, keď ju Wallace opísal ako tvora osovitého typu s čeľusťami roháča. Aj napriek svojej veľkosti, zostala včela v anonymite. Vedelo sa o nej veľmi málo, až napokon úplne zmizla z ľudského dohľadu.

Ešte než zmizla takmer na štyri dekády, zistilo sa, že žije veľmi zvláštnym životom. O mysterióznom cykle jej života, ktorý zahŕňa tvorenie hniezd okolo činných termitísk, sa však dodnes veľa nevie. Odkedy bola obria včela objavená, nikto ju nevidel až do roku 1981, kedy ju opätovne preskúmal vedec Adam Messer. Dalo by sa teda povedať, že Wallacova obria včela sa nám pomerne úspešne vyhýba.

V súčasnosti je však ohrozené prirodzené prostredie tejto včely, kvôli masívnemu odlesňovaniu v mnohých oblastiach indonézskej divočiny. V súčasnosti neexistuje ani žiaden zákon na ochranu tohto hmyzu, keďže o jeho stálej existencii sa netušilo. Aktuálna taktika vedcov má však v pláne spraviť včelu tvárou miestnej prírodnej rezervácie. Práve takto by sa ju mohlo podariť zachrániť.

thegurdian.com
Uložiť článok

Najnovšie články