Predstavte si ostrov obkolesený Atlantickým oceánom v blízkosti afrického pobrežia. Nachádza sa na rovníku, takže tu síce často prší, ale teplo je tu na druhú stranu počas celého roka. Vďaka svojej polohe má aj bujnú vegetáciu, a keďže ide o ostrov, zrejme aj nejaké endemitické druhy rastlín a živočíchov. Mohol by byť malým rajom na Zemi, obrovským lákadlom turistov. Nachádza sa totiž presne na mieste, kde sa rovník križuje s nultým poludníkom. Celé to má len jeden problém. Ostrov Null vlastne neexistuje.
Rovník rozdeľuje našu planétu na severnú a južnú pologuľu, nultý poludník zas na západnú a východnú. Tieto dve myslené čiary sa navzájom pretínajú v dvoch miestach. Jedno z nich sa nachádza uprostred Pacifiku, kde nultý poludník mení názov na poludník s označením 180°C. Druhé sa nachádza v blízkosti západného pobrežia Afriky v oblasti Guinejského zálivu. A tu leží aj ostrov Null.
Ostrov Null je chybou, geografickým vtipom a ukážkou nedokonalosti programovania. Vznikol totiž celkom náhodou, dostal sa do povedomia ľudí, dnes je dokonca termínom, no v skutočnosti nikdy neexistoval. Na mieste kde sa pretína nultý poludník s rovníkom totiž nie je žiadna pevnina, len Atlantický oceán. Predsa len však v niektorých mapách toto miesto možno nájsť označené ako ostrov Null.
Všetko na svete má svoju polohu. Našu planétu zobrazujeme buď vo forme glóbusu, alebo dvojrozmernej mapy. Polohu vždy určujeme na základe geografických súradníc – zemepisnej šírky a zemepisnej dĺžky – ktoré sa odvádzajú práve od nultého poludníka a rovníka. Každé miesto na Zemi tak má presne určenú polohu, nezameniteľnú a jedinečnú. No a jedno miesto na našej planéte má teda logicky súradnice 0,0.
Ak pridávate nulové súradnice do geografických informačných systémov, počítačových kartografických systémov, môže nastať zaujímavá chyba. V jazyku informatiky totiž softvér často nulu identifikuje ako neplatný a nepoužiteľný údaj a označí ho slovom null. Práve takto vznikol v roku 2011 na stránke Natural Earth, ktorá poskytuje voľne dostupné mapové podklady, ostrov Null.
V najbližších rokoch sa stal z ostrova Null geografický fenomén. Dokonca bola istý čas dostupná aj doména nullisland.com, na ktorej si bolo možné prečítať fiktívnu históriu ostrova, či pozrieť sa ako vyzerá jeho vlajka. Na súradniciach 0,0 však žiadna pevnina nie je, tou najbližšou je ostrov Annobón (1°25′ južnej zemepisnej šírky a 5°38′ východnej zemepisnej dĺžky), ktorý patrí Rovníkovej Guinei.
Na nulových súradniciach sa síce žiadna pevnina nenachádza, no niečo tam v skutočnosti je. Práve na tomto mieste sa totiž nachádza oceánska bója systému PIRATA, ktorý prevádzkujú spoločne Francúzsko, USA a Brazília. Bója s označením 13010 a prezývkou Duša (angl. Soul) má za úlohu merať a pozorovať počasie a vlastnosti vody v oceáne.
amusingplanet.com, atlasobscura.com, loc.gov
Nahlásiť chybu v článku