Aj napriek tomu, že je rok 2019, ťažba uhlia je stále aktuálna. Obyvatelia sibírskeho regiónu Kemerovská oblasť, na to však zrejme doplácajú najväčšmi zo všetkých. Väčšina miestnych pracovných pozícií existuje práve vďaka uhliu a jeho ťažbe. Práve toto však spôsobuje nechutný jav, ktorý miestne médiá opisujú, ako postapokalyptický.
Toxický čierny sneh, ktorý pokrýva mesto Kiselyovsk, má svoju hrozivú farbu práve vďaka uhliu. To je v ovzduší celoročne, no v čase, kedy je mesto pokryté snehom, je viditeľné. Pre 2,9 milióna ľudí, ktorí v tomto regióne žijú, je očakávaná dĺžka života kratšia o štyri roky, ako v zbytku krajiny. Predpokladaný vek v Rusku je pritom 66 rokov u mužov a 77 u žien.
Eerie Black Snow falls in Siberia, Russia. https://t.co/y6PDjREGgQ pic.twitter.com/tH8nUqRPGz
— Skywatch Media News (@skymednews) February 16, 2019
Rakovina, detská obrna či tuberkulóza, sa v Kemerovskej oblasti vyskytujú v omnoho väčšej miere, ako stanovuje národný priemer. V Kiselyovsku je v skutočnosti ťažšie nájsť v zimných mesiacoch biely sneh, ako čierny. Aj napriek napätým politickým vzťahom medzi Moskvou a Londýnom, Rusko dodalo polovicu všetkého uhlia, ktoré bolo dopravené do Británie, pričom 90% tohto uhlia pochádzalo z Kemerovskej oblasti.
Na Slovensko sa z Ruska dováža plyn a palivo pre spaľovacie motory, no uhlie si ťažíme sami. Najekologickejšie riešenie, ktoré by mohlo byť slušnou alternatívou k využívaniu uhlia v elektrárňach, sú veterné turbíny. Tie by však ťažbu tiež nedokázali úplne eliminovať, keďže turbíny sú vyrobené ocele. Takmer 75% svetovej ocele sa v súčasnosti vyrába z uhlia. Je to teda nekonečný cyklus, ktorý by sme sa však mali pokúsiť zmierniť, tak ako sa to len dá.
Čierny sneh je fyzickým dôkazom ekologickej katastrofy, ktorú ťažba uhlia napáchala. Neohrozuje pritom len planétu z dlhodobého hľadiska, ale aj samotných ľudí, ktorí v danom regióne žijú, a to v reálnom čase.
Špinavý sneh nie je žiaľ v Rusku nič neobvyklé. To dokazuje aj článok, ktorý sme vám priniesli pred dvomi mesiacmi. Sneh v Rusku totiž natierali bielou farbou…
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku