Foto: Public domain

V názoroch na to, čo sa deje s človekom po smrti, sa mnohí rozchádzajú.

Niektorí veria, že telo jednoducho podľahne rozkladu a prestane existovať, kým iní veria, že po živote na Zemi je niečo viac. Táto mikrobiologička má však na smrť iný pohľad a ukáže vám ho film s názvom „To Dust“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je po smrti koniec?

Vo filme To Dust si maďarský herec Géza Röhrig zahral smútiaceho ortodoxného Žida, ktorý sa snaží prísť na to, ako dlho trvá, kým sa telo človeka po smrti rozloží. To záleží od mnohých faktorov, napríklad od toho, ako hlboko je telo pochované, aká je teplota zeme, aké sú jej zložky a aký hmyz sa v nej nachádza. Mikrobiologička Maria Dominguez-Bello má však na smrť celkom iný pohľad. Hovorí, že život sa po smrti nekončí, ba práve naopak.

Za aký čas sa človek obráti na prach

Nejeden človek túži po večnom živote, to však zatiaľ možné nie je. Aj keď však časom umrie každý, mikrobiologička si myslí, že smrť neznamená úplný koniec. V mnohých ohľadoch človek po smrti žije ďalej.

Takýmto spôsobom sa Maria vyjadrila k filmu, kde Žid Shmuel príde následkom rakoviny o manželku a ostane sám s dvoma synmi. Aby sa so smútkom vyrovnal, najme si profesora, ktorý mu má pomôcť prísť na to, ako dlho sa telo rozkladá. Shmuel chce vedieť, ako dlho potrvá, kým sa jeho manželka obráti na prach, ako sa v náboženskej literatúre neraz hovorí.

Proces smútenia

Profesor na Shmuelovu požiadavku pristane a aby mu pomohol, pochovajú spolu niekoľko prasiat, navštívia farmu, kde sa sleduje rozklad ľudského tela v rôznych podmienkach a experimentujú v laboratóriu. Film si stihol získať už aj ocenenie a je pripomienkou toho, že smútenie za blízkymi prebieha u každého iným spôsobom, niekto hľadá útechu v rodine, iní chcú vedecké vysvetlenie.

Foto: unsplash

Ako dlho trvá rozklad

Dominguez-Bellová tvrdí, že keď človek zomrie, vráti sa späť do prírody, odpovedať však na otázku, ako dlho to trvá, nie je jednoduché. Presný čas je takmer nemožné odhadnúť, vzhľadom na veľké množstvo pôsobiacich faktorov. Napríklad, v horúcej Arizone to môže trvať 9 mesiacov, telo sa však môže rozkladať aj pomalšie či rýchlejšie vzhľadom na mikrobióm, ktorý sa v tele nachádza v momente smrti človeka.

Živé molekuly

Ako sme spomenuli, Dominguez-Bellová si myslí, že život pokračuje aj po smrti. Keď totiž človek zomrie, rozbehne sa v tele množstvo procesov, vďaka ktorým život pokračuje, aj keď už v celkom inej forme. Keďže rozklad sa začína vo vnútri tela, človek sa stane potravou najprv pre vlastné baktérie, neskôr sa k hostine pridajú baktérie z pôdy. Na mieste, kde je človek pochovaný, teda nie je mŕtvola, ale množstvo fungujúcich a žijúcich molekúl.

Foto: unsplash

Pokračovanie života

Či už je telo pochované vcelku alebo spopolnené, mikrobiologička v tom vidí istú poetickosť, napríklad, vďaka rozkladajúcemu sa telu môže na mieste vyrásť nový strom, teda nový život. Okrem toho, ak má človek deti, žije naďalej aj prostredníctvom potomstva, odovzdal im totiž časť svojej genetickej informácie. A aj pri pôrode sa mikroorganizmy z tela matky prenášajú na telo dieťaťa. Nádej teda existuje aj pre tých, čo neveria na svetlo na konci tunela.

thisisinsider
Uložiť článok

Najnovšie články