Odlesňovanie vníma verejnosť ako veľký problém nielen Slovenska a Európy, ale aj vzdialených krajov sveta. Častokrát si môžeme myslieť, že napríklad Amazonský prales nemá s nami nič spoločné, no opak je pravdou, nakoľko je svetová klíma úzko prepojená. Tento fakt si veľmi aktívne uvedomujú aj naši susedia. Česi sa usilovne pokúšajú zachrániť to, čo z tohto pralesa ostalo.
Prostredníctvom neziskovej organizácie Forest.ink a troch rokov sa im tak podarilo odkúpiť už takmer 100 hektárov Amazonského pralesa, ktorý sa rozprestiera na územiach deviatich štátov a jeho celková rozloha je 5,5 miliónov kilometrov štvorcových. Týmto spôsobom majú v pláne ubrániť faunu a flóru pred jej absolútnym vyhubením ľuďmi. Pľúca sveta tak dostávajú nový dych.
Indigenous communities appeal to the UN to help rectify an “ethnocide” https://t.co/I7vudB7ooF pic.twitter.com/yjCQ0hxS0y
— AMAZON WATCH (@AmazonWatch) 9. februára 2019
Hlavnými faktormi, ktoré stoja za vytváraním rúbanísk a savany na miestach, kde kedysi fungoval rozmanitý život, sú ľudia ťažiaci drevo z pralesa. Vidina zisku je v tomto prípade veľmi silná a ich zámer nezmení ani pohľad na krajinu, ktorú za sebou zanechávajú. Vo výrube napomáhajú aj domorodci, ktorí si týmto spôsobom zabezpečujú pôdu vhodnú na pestovanie úžitkových rastlín.
Do iniciatívy sa aktívne zapájajú okrem jednotlivcov aj rôzne vedecké a vysokoškolské inštitúcie z Česka, ale aj Peru, Brazílie či Kolumbie. Ich túžbou je vytvoriť medzinárodné spoločenstvo, ktorého hlavnými cieľmi bude zachovávanie Amazonského pralesa, zlepšenie daného životného prostredia a jeho výskum.
Jedným z krokov je zriadenie vedeckej základne, ktorej súčasťou bude aj lesná škôlka, či botanická záhrada. Na tomto mieste budú mať príležitosť stretávať sa vedci z rôznych kútov sveta, spoločne študovať fungovanie pralesa a nadobudnuté poznatky si navzájom vymieňať.
Projekt si vydobyl svoje miesto aj vďaka faktu, ktorým je, že „záchranári“ ponúkajú majiteľom za pôdu takmer rovnakú sumu, ako ľudia, ktorí do oblasti prichádzajú so zámerom ťažiť. Podľa zdrojov je cena lesných pozemkov porovnateľná s predajnou cenou lesných pozemkov v Českej republike. To predstavuje približne 2000 eur za hektár.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Financovanie týchto pozemkov prebieha prostredníctvom súkromných osôb, ktoré v Ekvádore žijú alebo doň často cestujú. Vo väčšine prípadov sú to Česi, ale výnimkou nie sú ani obyvatelia iných krajín či miestni, ktorí taktiež túžia po vytvorení ochranného pásma.
Týmto spôsobom by bolo možné vytvoriť bezpečné podmienky a prostredie aj pre mnoho ohrozených druhov, ktoré každoročne bojujú v oblasti s vyhynutím.
novinky.cz, dobrenoviny.sk
Nahlásiť chybu v článku