Foto: Luke Fildes [Public domain]

Očkovanie je už niekoľko mesiacov horúcou témou.

Svet sa rozdelil na dva tábory. Jeden je zásadne proti a ten druhý vníma očkovanie ako zákrok nevyhnutný k tomu, aby ľudia prežili. Čoraz viac ľudí, ktorí očkovanie bojkotujú, spolu s faktom, že vírusy mutujú do miery, ktorú lekári ledva stíhajú sledovať, prispievajú k tomu, že nás opäť ohrozujú choroby, ktoré sú považované za dávno vyhladené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dickensovské ochorenia

Ak by ste si mysleli, že smrtiace epidémie trápili ľudstvo len v 18. storočí, ste na omyle. Trápia nás aj dnes a nik nedokázal trápenia súvisiace s chorobami popísať lepšie ako známy autor Charles Dickens, preto sa ochoreniam hovorí aj Dickensovské. Británia sa pred časom rozhodla vykonať štatistický prieskum a výsledky sú skutočne desivé. Choroby sú opäť na vzostupe.

Desivé štatistiky

Výsledky totiž ukázali, že za posledné desaťročie výrazne vzrástol počet nákazlivých ochorení a chorôb, ktoré súvisia s nevhodným stravovaním. Napríklad, v 19. storočí vyčíňal šarlach, ktorý pripravil o život mnohých ľudí. Zdá sa, že bakteriálna infekcia sa opäť vracia, pričom takéto vysoké čísla chorých neboli od roku 1960. Od roku 2010 do roku 2018 vzrástol počet ľudí chorých na šarlach z 429 na 1 300 ročne.

Šarlach a čierny kašeľ

Vďaka imunizačnému programu sa pred pol storočím podarilo celkom vyhladiť aj čierny kašeľ, od tých čias však počet chorých vzrástol o znepokojivých 59%. Omnoho častejšie trápi ľudí aj pakostnica, teda dna, ktorá súvisí s nedostatkom pohybu, nevhodnou stravou ale aj dedičnosťou. Spoločnosť sa jednoducho stáva čoraz chorľavejšou.

Chabé zdravotníctvo

Odborníci tvrdia, že vláda sa tomu len prizerá a nerobí nič preto, aby sa stav zlepšil. Napríklad, stále je obrovské množstvo ľudí ročne hospitalizovaných na následky hladovania a podvýživy. Odborníčka Helen Donovanová sa vyjadrila, že sa stále nevenuje dostatok pozornosti zdravotníctvu, nerobia sa screeningy a nedbá sa dostatočne na prevenciu ochorení.

Foto: unsplash

Psychické zdravie

Britská vláda by napríklad mohla do roku 2021 ušetriť v oblasti sexuálneho zdravia a liečby závislostí vyše miliardy dolárov, nebude to však účinné, ak budú vzrastať výdavky potrebné na liečbu ochorení, ktoré sme spomínali vyššie. Ďalší problém predstavuje psychické zdravie, každým rokom totiž pribúda ľudí, ktorí potrebujú pomoc odborníka aj v tejto oblasti. Problémy sa najčastejšie týkajú jedincov z marginalizovaných skupín, no psychické ochorenia si nevyberajú.

Ak to tak to pôjde aj ďalej, zdá sa, že budeme mať plné ruky práce s prevenciou a liečbou ochorení, ktoré už dávno nemuseli existovať. Mnohí síce zdravotníctvo bránia, že ľudia žijú omnoho dlhšie ako kedysi a čoraz otvorenejšie sa bojuje napríklad proti fajčeniu, na odvrátenie krízy to však pravdepodobne stačiť nebude.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články