foto: Bjørn Christian Tørrissen [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

V dôsledku ťažby zostali jazerá znečistené olovom, meďou či arzénom. Na zodpovednosť si to však nikto neberie.

Podľa novej štúdie patrí úroveň kontaminácie kovov v jazerách v Tasmánii medzi najvyššie na svete. Môže za to ťažba. Historické banské činnosti v Queenstowne a Rosebery majú na svedomí znečistenie väčšiny územia svetového dedičstva Wilderness.

Článok pokračuje pod videom ↓

Šesť jazier, ktorých sa výskum týkal, bolo vysoko kontaminovaných olovom, meďou, arzénom a kadmiom. Medzi zasiahnutými nechýba jazero Dove, Dobson, Perched alebo Cygnus. Ale výsledky pre Owen Tarn a jazero Basin, ktoré sa nachádzajú najbližšie chráneného územia, boli ešte znepokojujúcejšie.

„Nameraná úroveň kontaminácie patrí medzi najvyššie na svete,“ uviedla výskumníčka Larissa Schneider, ktorá ich porovnávala s vysoko znečistenými oblasťami akými sú napríklad rieka Kurang v Pakistane alebo rieka Shur v Iráne.

„V USA sa nachádza podobný prípad, no namerané hodnoty boli podstatne nižšie ako v spomínaných jazerách a sú tam vážne reprodukčné problémy s rybami. Úrovne v Tasmánii sú však ešte oveľa vyššie.“ Tak sa dá predpokladať, že to môže mať desivý dopad.

Bjørn Christian Tørrissen [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Výskum bol dôležitý pre určenie výšky vplyvu na ryby, riasy či baktérie. Olovo totiž môže spôsobiť vážne deformácie. „Potrebujeme tento výskum, aby sme zistili, čo sa deje s rybami a ak je to naozaj vážne, ľudia by ich nemali jesť.“ Jazero Dove, ktoré sa nachádza na obľúbenom turistickom mieste Cradle Mountain a je najznámejším spomedzi postihnutých jazier.

Kontaminácia pochádza z 30. rokov, kedy sa v Tasmánii zaviedla otvorená ťažba. Vláda ju však v roku 1973 zakázala a vytvorila zákon o ochrane životného prostredia. Napriek tomu však kontaminácia jazier zostala. A ešte aj po rokoch má neustále negatívny vplyv na prostredie.

foto: commons.wikimedia.org (Andrea.Messina93)

Za toto znečistenie však stále nikto nenesie zodpovednosť. „Pokiaľ ide o zodpovednosť a kde leží, myslím, že v širšom zmysle je kolektívna za vládu aj ťažobné spoločnosti,“ povedal premiér Will Hodgman.

Schneider hovorí, že by vláda mala požiadať banský priemysel o financovanie tohoto výskumu. Ich cieľom by malo byť preskúmanie vplyvu množstva kontaminácie kovov v historických banských lokalitách.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články