Objavenie Ameriky prinieslo svetu mnoho pozitívnych aj negatívnych dôsledkov. Koncom 15. storočia sa známy svet rozšíril o Severnú a Južnú Ameriku a Karibskú oblasť, ktoré v tom čase obývali milióny domorodých obyvateľov. Nasledujúce storočie sa síce nieslo v znamení obrovského objavu, ale jeho priamym dôsledkom bola smrteľná spúšť, ktorá takmer vyhladila domorodé obyvateľstvo Nového sveta. Najnovší výskum ukazuje, že európska kolonizácia a smrť, ktorú priniesla, dokonca spôsobili ochladenie planéty.
Keď v roku 1492 Krištof Kolumbus mysliac si, že dorazil do Indie objavil Nový svet, zrejme ani netušil, čo sa mu vlastne podarilo a aké dôsledky jeho objavná plavba prinesie. To, na čo sa často zabúda, je približne 56 miliónov ľudských obetí, ktoré si európska kolonizácia do roku 1600 vyžiadala. Domorodí obyvatelia umierali v bojoch o svoju zem, na následky civilizačných ochorení, ktoré Európania so sebou priniesli, či pre zlé socio-ekonomické podmienky, ktoré vytvoril príchod kolonialistov.
Ochladenie planéty
Európska kolonizácia znamenala pre obe Ameriky a Karibskú oblasť vyhubenie približne 90% domorodého obyvateľstva. Vedci z britskej univerzity University College London zistili, že takýto obrovský zásah do populácie Nového sveta, mal dokonca vplyv na celú planétu. Podľa ich výskumu bolo dôsledkom európskej kolonizácie ochladenie planéty o 0,15°C.
Masové vymieranie domorodých obyvateľov v priebehu 16. storočia spôsobilo, že v Severnej a Južnej Amerike aj v Karibskej oblasti ostali obrovské plochy poľnohospodárskej pôdy celkom nevyužité. V priebehu desaťročí sa na týchto miestach začala objavovať opäť pôvodná vegetácia. Prirodzené zalesňovanie sa podľa odborníkov dotklo asi 55 milióna hektárov kedysi poľnohospodársky využívanej pôdy. Príroda sa tak postarala o zalesnenie územia väčšieho, než je dnešné Španielsko.
Malá doba ľadová
Opätovné prirodzené zalesnenie rozsiahlych území Nového sveta v priebehu 16. storočia, malo podľa odborníkov globálny dopad. Vegetácia pohltila také množstvo CO2, že prispela k ochladeniu planéty do roku 1600 mierou 0,15°C. Aj európska kolonizácia tak podľa vedcov prispela k obdobiu, ktoré poznáme ako Malá doba ľadová.
To je charakteristické napríklad snehovými zrážkami v Portugalsku, zamŕzaním západoeurópskych riek, Calaiského prielivu medzi Francúzskom a Veľkou Britániou, ale aj problémami v poľnohospodárstve a následnými hladomormi vo viacerých európskych krajinách.
Príchod Malej doby ľadovej samozrejme podnietilo viacero faktorov, svojím malým kúskom, podľa najnovších zistení odborníkov, prispela aj kolonizácia Ameriky. Podľa vedcov prináša toto zistenie spoločnosti jasný odkaz o tom, akú silu a význam má vo svete vegetácia. V časoch, keď sa naša radikálne otepľuje, poukazuje na potrebu chrániť svetové lesy a namiesto ich ničenia ich neustále rozširovať. Samozrejme však nie za cenu desiatok miliónov životov tak, ako to bolo po roku 1492.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku