Foto: The Ocean Cleanup

Spoločnosť The Ocean Cleanup plní, čo sľúbila. Problematiku plastového odpadu skúma veľmi detailne.

Približne pred týždňom sme vás informovali o aktuálnych plánoch spoločnosti The Ocean Cleanup. Po nepodarenom testovaní čistiaceho systému Wilson, sa tím okolo mladého Holanďana vrátil k pobrežiu USA. Popri tom, ako budú pracovať na vylepšení čistiaceho systému, sa pustili aj do rozsiahleho vedeckého výskumu a spracovávania nazbieraných dát. Ak chceme problém obrovského množstva plastového odpadu v oceánoch vyriešiť, musíme ho najskôr detailne pochopiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Plastového odpadu je vo svetovom oceáne neúrekom. A neustále pribúda ďalší. Začneme čistiť jednu odpadovú škvrnu a na iných miestach planéty sa budú rozrastať iné. Odkiaľ však plastový odpad do oceánov vlastne prúdi? Akosi to aj tušíme, ale povedať to naisto je extrémne náročné, v súčasnosti priam nemožné. Do pohybu plastového odpadu v oceánoch totiž vstupuje niekoľko faktorov, medzi tými najvýznamnejšími napríklad morské prúdy či topografia. A zrejme každému je jasné, že nemožno zbierať odpad ak nevieme, odkiaľ sa nám stále hromadí.

Geografia plastového odpadu

Už v roku 2017 spoločnosť The Ocean Cleanup po svojom výskume zistila, že predpovedať kde a koľko plastového odpadu vstupuje do svetového oceánu, je extrémne náročná úloha. Po dvoch rokoch a mesiacoch terénneho výskumu v oblasti Veľkej pacifickej odpadovej škvrny je však oveľa múdrejšia.

Foto: The Ocean Cleanup

V časopise Nature aktuálne The Ocean Cleanup uverejňuje vedecký článok, ktorý prináša celkom novú metodiku a vylepšenú výpočtovú metódu, ktorá ponúka obraz o tom, kde a koľko plastu vypúšťame do jednotlivých oceánov a morí. Metóda spočíva v zohľadnení niekoľkých demografických a ekonomických ukazovateľov, vrátane štatistických údajov jednotlivých krajín o ich odpadovom hospodárstve.

Interaktívna mapa

Málokoho z nás však bude zaujímať nová metodológia výskumu. Čo je pre nás oveľa zaujímavejšie je interaktívna mapa, ktorú v rámci výskumu spoločnosť The Ocean Cleanup vytvorila. Tá ukazuje porovnanie toho, kde a koľko plastového odpadu končí vo svetovom oceáne. Už z letmého pohľadu je zrejmé, že k najväčším znečisťovateľom svetového oceánu plastovým odpadom patrí India a Čína, najľudnatejšie krajiny sveta, so silným zastúpením priemyselnej výroby.

Foto: The Ocean Cleanup

Ďalším jednoznačným faktorom je hustota obyvateľstva. Tam, kde na malej ploche žije veľký počet ľudí, je množstvo znečistenia plastovým odpadom vyššie. Ak sa k tomu pridá faktor chudobnej ekonomiky, ktorá ide ruka v ruke s nevhodným a nedostačujúcim odpadovým hospodárstvom, vzniká región s veľkým plastovým znečistením. Ako to vidíme napríklad na príklade Maďarska či himalájskej časti Indie, prístup k moru či oceánu v geografii plastového odpadu veľkú úlohu nezohráva. Distribúciu odpadu do svetového oceánu totiž zabezpečia znečistené rieky.

The Ocean Cleanup vo svojom najnovšom príspevku hovorí aj o tom, že situácia s plastovým odpadom vo svete je taká vážna, že ak sa nič neurobí, v nasledujúcich desaťročiach sa množstvo odpadu zdvojnásobí. Uvádza však tiež, že legislatívne kroky, ktoré prijímajú krajiny z rôznych kútov sveta (napr. zákaz používania jednorázových plastov) pomáha k tomu, aby sme sa v polovici storočia mohli pochváliť čistejšími oceánmi ako v súčasnosti.

The Ocean Cleanup
Uložiť článok

Najnovšie články