Foto: Unsplash

Pokiaľ necháme mäso vonku príliš dlho, vieme, že ho treba vyhodiť.

Ako je to však s ostatnými potravinami? Nuž, veľmi podobne. Aj napriek tomu, že ryža a cestoviny pôsobia nevinne, zrejme si dvakrát premyslíte, ako ich budete skladovať, po tom čo sa dozviete viac o baktérii Bacillus cereus. Tá sa môže nachádzať skutočne v akomkoľvek jedle. Než sa však začnete ľakať, dbajte na to, že môže byť aj prospešná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je totiž zdrojom probiotík. Pokiaľ však nesprávne skladujeme isté typy jedál a dáme baktérii priestor na to, aby sa množila a rástla, môže mať jej konzumácia príšerné následky, ktoré nevynímajú smrť.

Smrť kvôli pikniku

V roku 2005 bol zaznamenaný tragický prípad, ktorý ozrejmuje účinky baktérie aj jej „cieľovú kategóriu“. Pätica detí išla so svojimi rodičmi na piknik. Zobrali si so sebou cestoviny, ktoré boli uvarené v piatok večer. Potom, čo sa z výletu vrátili, cestoviny putovali späť do chladničky a deťom boli naservírované v pondelok večer. Deti začali ešte v ten večer vracať a boli prevezené do nemocnice.

Foto: Unsplash

Najmladšie z detí umrelo na následky konzumácie baktérie. Ďalšie z nich utrpelo zlyhanie pečene a ostatné deti zasiahli len príznaky otravy jedlom. Tento prípad však dáva jasne najavo, čo sa stalo. Cestoviny boli uvarené, neskôr boli uschované v chladničke a potom boli s rodinou na slnku. Odtiaľ išli späť do chladničky a o pár dní na to, na tanier. To je celkom zjavne zlé skladovanie.

Druhým podstatným faktom je to, kto doplatil na konzumáciu baktérie najviac. Najmladšie dieťa, ktoré umrelo. Baktéria totiž predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre malé deti, ľudí s nízkou imunitou, tehotné ženy a starších ľudí. Pokiaľ však aj nespadáte do jednotlivých kategórii, rozhodne to neznamená, že by ste mali byť k správnemu skladovaniu tohto typu potravín, ľahostajní.

Tento týždeň obletela médiá stará správa o študentovi, ktorý zjedol 5 dní staré špagety. Celú noc mal potom veľké bolesti brucha, vracal a mal hnačky. Počas noci, práve na následky otravy spôsobenej Bacillus cereus, zomrel.

Vylučovanie toxínov

B. cereus má jeden neveľmi priaznivý zvyk a tým je vylučovanie toxínov do jedál, v ktorých sa nachádza. Samozrejme sa tak deje pri spomínanom nesprávnom uskladnení. Problém sa však sťahuje aj na pridlhé držanie cestovín a ryže v chladničke. Čím dlhšie tu ležia bez dotknutia, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa tu baktéria rozmnoží.

Foto: Unsplash

Emetický toxín, teda toxín, ktorý u ľudí spôsobuje vracanie, sa dokáže v jedle udržať po dobu 90 minút aj v prípade, že je zahrievané pri teplote 121°C. Tento toxín pritom nie je jediný, ktorý ma baktéria vo svojej výbave, a preto je naozaj zodpovedanejšie, každý typ jedla skladovať správne. Pokiaľ máte čo i len najmenšie podozrenie, že by s jedlom nemalo byť niečo v poriadku, určite by ste ho mali vyhodiť.

Vedci v súčasnosti hľadajú spôsoby, ktorými by mohli tieto baktérie z tela dostať. Jedným z nich je redukcia jeho účinnosti a druhým z nich je absolútne blokovanie jeho účinkov. Tieto metódy sú zatiaľ v počiatočných štádiách, no pokiaľ budú zdokonalené, bude možné ich využiť aj na iné, agresívne typy baktérii.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články