Nachádza sa asi 70 km východne od pobrežia Belize uprostred Karibského mora a je jedným z najznámejších miest na potápanie na celej planéte. „Veľká modrá diera“ (Great Blue Hole) je obrovský podmorský krasový závrt obklopený úzkym pásom pevniny. Jedinečné miesto s priemerom 300 metrov a hĺbkou 124 metrov dodnes ukrýva mnohé tajomstvá. Prvá expedícia na dno závrtu odhalila smutnú realitu aktuálneho stavu svetového oceána. Aj tu, v karibskom raji, ležia na dne plastové fľaše.
Great Blue Hole ešte donedávna predstavovala jedno z posledných tajomných miest na svete. Už v 70. rokoch 20. storočia síce po expedícii Jacques-Yves Cousteau svet vedel, že závrt vznikol počas posledných ľadových dôb a je hlboký približne 124 metrov. Na jeho dno sa však ešte nikto nedostal. Vôbec prvú expedíciu sem, koncom roka 2018, zorganizoval známy miliardár a majiteľ značky Virgin, Richard Branson.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Richard Branson spolu s vedeckým tímom zorganizovali vôbec prvú expedíciu na dno belizskej Great Blue Hole. Výsledkom výpravy je zistenie, že ani karibský raj negatívnemu vplyvu človeka neunikol. Na dne závrtu totiž expedícia objavila odpad vrátane napríklad aj bežných plastových fliaš.
Vo svojom blogu Branson o expedícii píše: „Objavili sme na dne závrtu mystické príšery? Pravdou je, že skutočnými príšerami, ktorým musí svetový oceán čeliť, sú klimatické zmeny a plastový odpad.“
Okrem plastového odpadu objavila expedícia na dne závrtu aj množstvo tiel mŕtvych obyvateľov oceánu. Tí tu svoju smrť našli pre nedostatok kyslíka, ktorý spôsobuje, že obrovský krasový závrt nedisponuje podmienkami vhodnými na bohatý morský život.
Výskumný tím s pomocou 3D mapovania vytvoril aj detailný snímok závrtu a od zozbieraných dát si sľubuje, že expedícia by mohla ponúknuť nové zistenia o tom, ako klimatické zmeny v dávnej minulosti ovplyvnili našu planétu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Richard Branson verí, že vďaka expedícii zvýši povedomie o potrebe chrániť svetový oceán a nutnosti zastaviť klimatické zmeny na našej planéte. Hovorí, že nechce, aby ľudia v roku 2050 žili vo svete bez koralových útesov a ďalších zázrakov oceána. Svet tiež vyzýva na zbavenie sa používania plastov na jedno použitie a snahu dosiahnuť do polovice storočia „bezulhíkovú“ spoločnosť.
DailyMail, IFLScience
Nahlásiť chybu v článku