Nový únik dát zo 773 miliónov e-mailových adries spôsobil, že je opäť na čase spraviť bezpečnostné opatrenia. 21 miliónov mailových adries dokonca uniklo nielen s obsahom, ale aj s heslom. Zoznam verejne sprístupnil bezpečnostný poradca Troy Hunt. Informácie pritom pochádzajú z dvoch tisícov zdrojov a obsahujú 87 gigabajtov dát.
Súbor dát sa nazýva Collection 1 a očakáva sa, že v blízkej budúcnosti príde ďalšia „kolekcia“. A aby toho nebolo málo, heslá sa v zozname nachádzajú v písanom texte bez akéhokoľvek šifrovania. Môže si ich tak ktokoľvek prečítať a priamo zneužiť. Ak chcete vedieť, či ste sa obeťou stali aj vy, môžete si overiť svoju e-mailovú adresu na tomto odkaze.
Šance sú vysoké, že sa na tomto zozname skutočne nachádzať bude. Celá kolekcia bola na predaj v hackerských komunitách. Jej osud je jasný. Hackeri, ktorí k nej majú prístup skúšajú vymenované heslá na najrôznejších aplikáciách a platformách v dúfaní, že jednotlivec používa všade to isté heslo. O to dôležitejšie je poukázať na to, aké je nebezpečné využívať to isté heslo na viacerých platformách.
Nie je isté z akého zdroja tieto údaje pochádzajú, avšak je jasné, že ide o najväčší únik osobných údajov v histórii. Aj keď sa spoločnosti ako Apple či Google starajú to, aby naše dáta neunikli, to isté sa nedá povedať o rôznych aplikáciách, fórach či pochybných stránkach, na ktorých sa veselo registrujeme. Ak pritom využívate to isté heslo na všetkých platformách, ste nahratí.
Pokiaľ by ste svoj e-mail na zozname nenašli, stále nie je najhorším nápadom, zmeniť si heslo. A to nielen na svojej e-mailovej adrese. Najdôležitejšie je dbať na diverzitu hesiel na rôznych platformách, ktoré si vyžadujú registráciu. Ďalšou stávkou na istotu je ukladať si svoje heslá na zariadení. Google Chrome aj Safari majú funkciu, ktorá rozpozná využívanie rovnakého hesla a na tento problém vás upozorní.
Taktiež by ste si na každej platforme mali zapnúť dvojfázové prihlasovanie. Keby tak niekto aj poznal vaše heslo, stále nepozná unikátny kód, ktorý si môžete nechať poslať napríklad do SMSky. Tento spôsob je pravdepodobne najefektívnejšou ochranou vašich dát.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku