Vieme o nich, že nepochádzajú z mliečnej dráhy, no ich skutočný pôvod zostáva záhadou. Doposiaľ sa nám ich podarilo zaznamenať len niekoľko, z čoho jeden sa neustále opakuje. Tímu kanadských vedcov sa však teraz podarilo zaznamenať 13 nových FRB a ďalší opakujúci sa. Signály sa podarilo zachytiť novému teleskopu menom CHIME.
Sedem z týchto zábleskov malo extrémne nízku frekvenciu. V skutočnosti išlo o najnižšiu frekvenciu, akú dokáže CHIME zaznamenať. Nie je tým pádom vylúčené, že týchto zábleskov bolo omnoho viac, len sme neboli schopní ich rozpoznať. „Nech je zdroj týchto zábleskov akýkoľvek, je neuveriteľné, v akom frekvenčnom rozsahu existujú,“ hovorí jeden z vedcov, Arun Naidu z univerzity McGill.
Opakujúci sa záblesk sa nazýva FRB 180814 a prichádza k nám z o polovici bližšej vzdialenosti, ako jeho predchodca, FRB 121102. Ten neskorší z nich pochádza z trpasličej galaxie vzdialenej 3 miliardy svetelných rokov a pravdepodobne ide o dôsledok neutrónovej hviezdy, ktorá sa pohybuje naprieč mimoriadne silným magnetickým poľom.
„Doposiaľ sme vedeli len o jednom opakujúcom sa FRB. Existencia ďalšieho naznačuje, že by ich mohlo byť omnoho viac,“ hovorí astrofyzička, ktorá sa podieľala na výskume pomocou CHIME, Ingrid Stairs z univerzity v Britskej Kolumbii (Kanada). „Vďaka frekventovanejším opakovaniam a viacerým zdrojom, budeme schopní rozoznať, čo sú vlastne tieto záblesky zač a odkiaľ pochádzajú.“
Tím vedcov si všimol aj to, že niektoré z týchto signálov sa rozptyľujú. Tento fakt by mohol znamenať, že signály prešli naozaj slušnú cestu, kým k nám dorazili od svojho zdroja. Niektoré verzie tvrdia, že ide o zvyšky alebo isté zhluky, ktoré po sebe zanechala supernova. Okolnosti ohľadom FRB sú zatiaľ veľmi nejasné či dokonca až zamračené, no sme na dobrej ceste, aby sme zistili, o čom vlastne hovoríme.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku