Prstence sú sťahované gravitáciou Saturnu vo forme prašného ľadového dažďa. Experti tvrdia, že do úplného zániku im zostáva 100 miliónov rokov. Dážď je pritom tak intenzívny, že by podľa predpokladov dokázal v priebehu polhodiny naplniť olympijský bazén. Len na základe tohto javu by sa dalo predpokladať, že prstencom zostáva 300 miliónov rokov, no po ďalších výpočtoch sa vedci dostali k číslu 100 miliónov rokov.
Prstence Saturnu pozostávajú prevažne zo zmrznutých čiastočiek prachu. Vedci zároveň zistili, že tento „prstencový dážď“ sa odohráva omnoho rýchlejšie, ako sa predpokladalo. A v skutočnosti ide o relatívne krátke obdobie vzhľadom k veku planéty, ktorý činí 4 miliardy rokov. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Icarus tvrdí, že prstence sú v súčasnosti v polovici svojej životnosti, čo naznačuje, že nie sú staršie ako 100 miliónov rokov.
Prstence sú dočasné
„Máme šťastie, že môžeme byť svedkami doby, kedy Saturn svoje prstence ešte stále má,“ hovoria odborníci. „Pokiaľ sú prstence len dočasnou záležitosťou, zrejme sme zmeškali obdobie, kedy ich mali v plnej kráse aj Jupiter, Urán a Neptún.“ Čiastočky, z ktorých prstence pozostávajú, sa nabíjajú energiou, ktorá vzniká pri pôsobení ultrafialového svetla, ktoré pochádza od Slnka. V dôsledku tohto nabitia na ne pôsobí gravitácia intenzívnejšie.
Niekoľko faktorov
Prstence však ovplyvňuje aj mesiac Enceladus. Ten by mohol byť potenciálnou kolískou života, keďže sa na ňom nachádza voda. Mimo toho je tu však aj množstvo kráterov, ktoré do vesmíru vystreľujú zamrznutú vodu. V istom bode sa však obežná dráha mesiaca Enceladus pretína s prstencami Saturnu. Vďaka tomu je z istej časti dážď dopadajúci na Saturn, tvorený aj z produktov Enceladusu.
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku