Návštevníkov okúzlil najmä svojimi ľudskými pohybmi. Ako sa však veľmi rýchlo ukázalo, nešlo o žiaden technologický pokrok, ale o chlapa v obleku robota. Android s menom Boris dostal do kolien návštevníkov konferencie po krátkom tanci, ktorý bol plný pohybov. Také doposiaľ žiaden iný robot nezvládal. Problém bol však v tom, že jeho pohyby boli až príliš ľudské.
Boris bol však natoľko oslnivý, že sa objavil aj v Ruskej národnej televízii, ktorá ho opísala ako najmodernejšieho robota. A pritom bol vyvinutý skupinkou obyčajných študentov. Začína to smrdieť? Áno. Pozornému oku sa neušlo niekoľko záberov, na ktorých stál Boris, no z kostýmu mu trčal ľudský krk. Video z konferencie však medzitým obletelo celý svet a zaplnilo titulky novín.
Первый день работы форума "Проектория" открыли 6 авторских уроков лучших педагогов Россииhttps://t.co/ON227RuGhz pic.twitter.com/YDeu8RW9un
— Вести-Ярославль (@VestiYaroslavl) December 11, 2018
Podvod pre dobrú vec?
Celá prezentácia mala podľa všetkého motivovať ruské deti, aby si vytvorili vzťah k robotike a preskúmali ako jednu z možností zamerania. Bolo jasné, že ak by bol tento robot skutočný, išlo by o najvýznamnejší pokrok v oblasti robotiky vôbec. Krátko po prezentácii Borisa na pódiu sa však objavili tvrdenia o tom, že išlo len o herca v obleku robota.
#Russia’s state-run TV mistakes man for robot https://t.co/HTB3PrrrHL pic.twitter.com/DzxpaVWVTJ
— Belsat in English (@Belsat_Eng) December 13, 2018
Prezradilo ho niekoľko faktorov
Z vonku to pôsobilo tak, že v oblasti hlavy robota sa nachádzajú len LED svetielka, a preto sa zdalo, že človek by bol prostredníctvom tohto obleku odstrihnutý od svojich zmyslov. To, čo však robota odhalilo, bol v skutočnosti však práve jeho tanec. Ten až príliš pripomínal ľudské pohyby. Nie pohyby robota snažiaceho sa napodobiť ľudský pohyb, no skôr nemotorného tanečníka v ťažkom obleku.
Najjasnejším dôkazom však bol fakt, že „robot“ bol postavený tak, aby sa doňho perfektne vošiel dospelý človek. Nielen, že vo väčšine prípadov sú roboti nižší ako ľudia, ale ich končatiny bývajú menšie. To však nebol prípad Borisa. Roboty, ktoré sú vyrábané v Boston Dynamics, čo je vedúca spoločnosť v oblasti výroby robotov, ktoré sa hýbu ako ľudia, si vyžadovali roky štúdia a praxe, kým sa im len sčasti podarilo niečo také dosiahnuť.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku