Foto: Unsplash

V ideálnom svete by sme všetci dokázali svoje ciele splniť okamžite.

Ale keď každý cieľ a úspech si vyžadujú rady neúspechov a výziev, niekedy je lepšie sa uchýliť k alternatíve. Fajčenie nie je výnimkou. Niekoľko odborníkov opakuje vždy tú istú vec. Priemerný fajčiar sa vzdá šesťkrát predtým, ako sa mu skutočne podarí prestať fajčiť. Závislosť na fajčení môžeme rozdeliť do dvoch kategórii.

Prvá kategória je fyzická, to znamená, že vaše telo potrebuje nikotín. Akonáhle nastane jeho deficit, začnete byť podráždení, nepríjemní a spravili by ste čokoľvek preto, aby ste si mohli „jednu zdymiť“. Druhá kategória je psychická. Fajčenie sa nám viaže k mnohým rituálom. Napríklad ranná káva, pivo s priateľmi či prosto „ciga po jedle“. Toto všetko sa dá ľahko prekonať, no vyžaduje si to čas a odhodlanie. Kým nastane ten správny moment, mali by ste zvážiť niekoľko možných alternatív.

Akupunktúra

Unsplash

Viac ako 5-tisíc rokov stará technika, ktorá skutočne zaberá. Či je to bolesť hlavy, nádcha alebo dokonca fajčenie. Aj keď každý človek reaguje iným spôsobom, pre radu fajčiarov sa práve akupunktúra stala odpoveďou na ich zlozvyk. Akupunktúra je forma alternatívnej medicíny, ktorá pochádza z Číny. Na našom tele sa nachádza zhruba 2 tisíc bodov, do ktorých sa vpichujú malé ihličky. Prepichnutím, teda uvoľnením týchto bodov, sa má pacientovi dostaviť úľava. Práve pre jednoduchosť a vek tejto metódy, sa určite oplatí ju preskúmať.

Hypnoterapia

Pixabay

Hypnóza je odpoveďou na mnohé problémy, ktoré sú zakorenené v podvedomí. Fajčenie nevynímajúc, keďže ide o zvyk. Zlý zvyk, ale stále zvyk. Podľa psychológov trvá ľudskému mozgu 21 dní, kým sa „preprogramuje“. Cestou k tomuto preprogramovaniu je mnohokrát opakovanie. V takomto prípade môžeme hovoriť o afirmáciách alebo vizualizáciach. Najspoľahlivejšie prevedie hypnózu samozrejme kvalifikovaný odborník, avšak existujú aj nahrávky, určené na preprogramovanie podvedomia. Tie je ideálne počúvať pri zaspávaní, kedy je naše podvedomie viac otvorené ruchu z okolia. Opäť tak ide o pole, ktoré je hodné preskúmania.

Náhrada nikotínu

Wikimedia (RegBarc)

Ak aj máte potrebné odhodlanie, no trápi vás fakt, že absencia nikotínu postihuje vaše každodenné fungovanie, môže vám pomôcť náhrada nikotínu. Pokiaľ sa od fajčenia odstrihneme nárazovo, rozšíria sa nám cievy a tým pádom je tu priestor pre viac kyslíka. Keď však na niečo také nie sme zvyknutí, nemusí to byť nutne dobré. Práve naopak, môže vám byť nevoľno, môžu nastúpiť bolesti hlavy a iné problémy. V takomto prípade je dobré si nikotín nahradiť náplasťami alebo žuvačkami, ktoré ho obsahujú. Postupne treba dávku znižovať, až sa úplne oslobodíte.

IQOS

IQOS

Ďalšou vhodnou alternatívou je IQOS. Pri tejto technológii sa dokonca ani nemusíte vzdať tabaku, práve naopak. Namiesto toho, aby tabak horel, ako v pri klasickej cigarete, v prípade využitia IQOS, je len zahrievaný na teplotu do 300 °C. Týmto spôsobom sa uvoľňuje až o 90-95% menej škodlivých látok ako pri horení tabaku. Už len na samotnom filtri je teda možné vidieť, že tu nezostáva toľko škodlivín a dechtu. Ak vás cigarety dráždia a nemáte radi zápach, no s fajčením zatiaľ nehodláte prestať, aj toto môže byť vašou odpoveďou.

Vaping

Unsplash

Stále je tu veľa fajčiarov, ktorí sa svojho zvyku nechcú vzdať, no radi by prešli k niečomu, čo nesmrdí a nehorí. V taktom prípade sú vhodnou alternatívou elektronické cigarety. Tie si vyslúžili v súčasnej popkultúre silné miesto a stalo sa z nich hotové hnutie. Vaping tak nie je len o fajčení, ale spája sa aj so životným štýlom a mnohí ľudia ho považujú za hobby.

Tento článok vznikol v spolupráci s IQOS

Uložiť článok

Najnovšie články