Populácie jedinečného zvieraťa, akým žirafa je, za posledných 30 rokov v subsaharskej Afrike poklesla o neuveriteľných 40%. Dôvodom toho je rekreačný lov alebo tiež „lov pre zábavu“. Väčšinu usmrtení je následkom loveckej turistiky, ktorej obľúbencami sú najmä ľudia pochádzajúci z Ameriky. Týmto spôsobom si radi rozširujú svoje zbierky trofejí.
Podľa ochranárov prírody na svete ostáva už len niečo vyše 97 500 kusov žiráf. Zviera, ktoré je najvyšším na svete preto čelí nebezpečenstvu vyhynutia. V dôsledku toho sa rozhodli pre radikálny krok. Naliehajú na vládu Spojených štátov, aby označili žirafy za ohrozený druh. Týmto spôsobom by chceli zabrániť ich „tichému vyhynutiu“.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Hrozbou nie sú len lovci
V priebehu posledných 10 rokov bolo len zbraňami amerických obyvateľov, ktorí vycestovali na africký kontinent, usmrtených vyše 3 700 jedincov tohto vzácneho a jedinečného zvieraťa. Okrem vášnivých lovcov je pre ne ohrozením pytliactvo, zmenšovanie ich prirodzeného prostredia či zrážka s autom. V prípade, že by americká vláda označila žirafy za ohrozený druh, musel by každý lovec cestujúci zo Spojených štátov preukázať, že ich lov bol kompenzovaný. Podmienka spočíva v preukázaní snahy o zachovanie druhu aj po tom, čo si svoju zastrelenú trofej odvezú domov.
Zmena nastala veľmi rýchlo
Pokles počtu žiráf bol v posledných rokoch zatienený prevažne pytliactvom zameraným na slony, nosorožce a gorily. Preto dochádza k radikálnym zmenách až teraz, keď je počet žiráf na africkom kontinente nižší, ako počet slonov. „Keď som robil výskum na žirafách pred pár rokmi v Keni, bolo ich pomerne dosť a nikto sa nepýtal, ako na tom sú,“ povedal pre Guardian Jeff Flocken, regionálny riaditeľ Medzinárodného fondu pre zachovanie zvierat. „Až teraz, keď sme sa na ne pozreli opätovne, zaznamenali sme masívny pokles. Bol to šok pre nás aj ochranárske organizácie.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Lov trofejí je vyhľadávanou záľubou
Znovuobnovenie ochrany a zachovania tohto nádherného zvieraťa podmienili aj fotografie lovcov trofejí s ich úlovkami. Tých nájdeme na sociálnych sieťach viac než dosť. V auguste sa na Instagrame objavila fotografia len 12 ročnej Aryanny Gourdin, ktorá drží v rukách hlavu mŕtvej žirafy. Príspevok zdvihol veľkú vlnu pohoršenia, najmä zo strany environmentalistov, ale aj vlnu nadšenia fanúšikov mladej Američanky a jej záľuby. „Hoci sú v súčasnom systéme chyby, ako napríklad pytliaci, ktorí sa tvária ako etickí lovci, lov trofejí ostáva jediným efektívnym spôsobom zo strany kompetentných, ako získať peniaze pri snahe o zachovanie druhu,“ oponovala Aryanna na negatívne komentáre.
Nehladiac na motiváciu vedúcu k lovu je nutné podstúpiť opatrenia, aby sa takýmto situáciám dalo predísť. V Severnej Amerike organizácie zasiahli a spísali legálnu petíciu. Federálne organizácie majú na vyjadrenie 90 dní, ale proces, vďaka ktorému by žirafy dostali označenie ohrozeného druhu, môže trvať viac než rok.
allthatisinteresting.com
Nahlásiť chybu v článku