O jeho obnovu sa postaral švédsky výrobca nábytku IKEA. Vo svojom projekte spojili sily so Švédskou univerzitou poľnohospodárskych vied, ktorá bola do celej iniciatívy zasvätená od počiatku v roku 1998. Iniciatíva bola opísaná ako úspešná a za posledných 20 rokov sa podarilo sadiť tri milióny stromov.
V súčasnosti sa do lesov zničených ťažbou dreva a požiarmi vracia život, čo je veľmi pozitívna správa. IKEA pritom podala pomocnú ruku úplne nezištne. Svoj nábytok vyrába z akácii, ktoré majú pre svoj rast v Malajzii ideálne podmienky. Švédsky nábytkársky gigant tu tak vlastní niekoľko plantáži, kde ich pestuje. Aby sa im podarilo kladné podmienky udržať, starajú sa aj o planétu, z čoho by si mohlo brať príklad viacero svetových monopolov.
„Ako sa prales rozrastá, dúfame, že tu budeme mať stále viac možností pre výskum,“ uvádza Jan Faulk, vedec zo zmieňovanej univerzity, ktorý má celý projekt pod palcom. „Náš projekt je darčekom od IKEA. Nábytok predávame po celom svete, no len tu sa staráme o rehabilitáciu. Neočakávame nič na oplátku,“ hovorí Faulk, ktorý zároveň dodáva, že za posledných rokov pracovalo spoločne s ním na projekte ďalších 150 ľudí.
Prales má v súčasnosti plnú ochranu a oblasť, ktorú sa predajcovi nábytku podarilo zachrániť v súčasnosti využívajú vedci pre svoj výskum. IKEA by tiež chcela v Malajzii zriadiť viacero akáciových plantáží na zdevastovaných miestach. „Čím viac plantáží, tým viac pracovných pozícií a spokojných zákazníkov. Zároveň to však znamená menší tlak na dažďový prales,“ dodáva na záver Faulk, ktorý verí, že prostredníctvom tohto projektu zvádza boj s nelegálnou ťažbou dreva, ktorá je pre pralesy tak kritická.
„Je pre nás dôležité, aby naše materiály pochádzali z obnoviteľných zdrojov.“ Oblasť Luasong na východnom pobreží je v súčasnosti natoľko zotavená, že sa dokáže postarať sama o seba.
thestar
Nahlásiť chybu v článku