Foto: tinyhouseslovakia.sk

Barbora a Tibor postavili prvý tiny house na Slovensku.

Osamostatniť sa na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Ak nepatríte k tým, ktorým byt či dom padne po dovŕšení dospelosti doslova do lona, potom ste vo väčšine prípadov odkázaní na pomerne vysoké ceny prenájmov alebo niekoľko desaťročí trvajúce splácanie hypotéky. Barbora a Tibor zistili, že mladým ľuďom s ich prvým bývaním na Slovensku žiadna organizácia nepomáha. Založili preto občianske združenie Domov s tebou a aktuálne ponúkajú jedinečnú a lacnú alternatívu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mladý pár Barbora a Tibor prišli na to, že na Slovensku mladým ľuďom s prvým bývaním nikto nepomáha. Rozhodli sa to preto zmeniť a založili občianske združenie Domov s tebou, ktorého hlavným cieľom je pomáhať mladým párom, ktoré sa chcú osamostatniť. Barbora a Tibor pomáhajú získať nízkonákladovú a dočasnú strechu nad hlavou, ktorá dá mladým čas našetriť viac peňazí a určiť ďalšie smerovanie v živote.

Foto: tinyhouseslovakia.sk

„Po skončení školy sme začali nielen my, ale aj kopec našich kamarátov riešiť rovnaký problém. Chceli sme sa osamostatniť, nájsť si vlastné bývanie, ale zároveň sme odmietali platiť veľké sumy za prenájom. Na hypotéku sme nárok nemali a tým sa naše možnosti vyčerpali,“ odpovedajú Barbora a Tibor na otázku, čo ich viedlo k myšlienke pomáhať mladým s prvým bývaním. „Boli sme presvedčení, že tu na Slovensku chýba ešte nejaká schodnejšia alternatíva bývania pre mladé páry. Nejaké dočasné bývanie na pár rokov, ktoré človeka úplne nezruinuje, poskytne mu čas na rozmyslenie a stále si bude môcť našetriť niečo do budúcnosti. Vedeli sme, že ak vymyslíme alternatívu pre nás, je najmenej poskytnúť ju ďalej a pomôcť tak viacerým v rovnakej situácii.“

Jedným z prvých počinov o.z. Domov s tebou bola putovná výstava fotosérie, ktorú Barbora a Tibor nafotili počas mesačného cestovania dodávkou po celej Európe. Fotoprojekt Všade dobre, doma najlepšie nájdete na ich webovej stránke. Neskôr prišli s ďalším skvelým nápadom. Lacný a nízkonákladový „tiny house“ si postavili najskôr pre seba a teraz ho ako jedinečnú alternatívu ponúkajú mladým.

Foto: tinyhouseslovakia.sk

Plány a ciele o.z. Domov s tebou:

  • zvyšovanie povedomia o možnostiach bývania v nevyužitých objektoch, ako to často funguje v zahraničí,
  • recyklácia starého nábytku a vecí, ktoré sú stále využiteľné,
  • vyvinutie ekologicky sebestačných mobilných obytných jednotiek, ktoré môžu byť poskytnuté ako prvé základné bývanie za minimálne prevádzkové náklady.

Tiny house

Nepotrebuje prípojku na vodu, elektrinu ani kanalizáciu. Je úplne sebestačný, prenosný, síce malý, no útulný a lacný. Tiny house vznikol v USA ako dôsledok krízy na trhu s nehnuteľnosťami. Je na kolesách, takže k nemu nepotrebujete ani stavebný pozemok. Na hypotéku môžete rovno zabudnúť, pretože vás bude stáť len pár tisíc eur. Stačí teda len pozemok, ktorý nemusíte ani kupovať, ale môžete si ho prenajať podobne ako Barbora a Tibor. Tomu sa povie skutočná sloboda.

Foto: tinyhouseslovakia.sk

Nie je to karavan ani maringotka. Oproti týmto provizórnym ubytovacím zariadeniam je väčší a vyšší, má plnohodnotné steny a preto viac pripomína klasický dom. Tiny house však nie je ani mobilný dom, ktorý nemožno len tak ťahať po ceste. Neznamená to však, že s Tiny house môžete cestovať celé leto po Európe. Vhodný je skôr na občasný presun do novej lokality a aj to bezpečnou rýchlosťou.

Prvý na Slovensku

Myšlienka a projekty Tiny house sa v posledných rokoch postupne dostávajú z USA aj do Európy. Vôbec prvý takýto dom vznikol práve rukami Barbory a Tibora v obci Jasenica na pozemku Barborinho otca. Hotový domček potom mladý pár previezol do Vrútok, kde ho nájdete stáť dodnes. Absolútny prototyp sa teda rozhodli vyskúšať najskôr na sebe. Bývanie s rozmermi 2,5 x 6,6 x 4 metre ich stálo presne 10-tisíc eur. A to aj so všetkým vybavením.

Foto: tinyhouseslovakia.sk

Barbora a Tibor pri stavbe svojho tiny house rozumne ušetrili. Okná, piecku aj príves zohnali „z druhej ruky“ cez inzerát. Vlastné bývanie si postavili vlastnými rukami. Problém s vodou vyriešili jednoducho. Zbierať budú dažďovú vodu, ktorú budú filtrovať na úžitkovú. Pitnej vody im stačí pomenej, takže si ju budú donášať. Voda spotrebovaná v kuchyni a kúpeľni bude filtrovaná a využitá na polievanie trávniku. Na začiatku používali chemické WC typické pre karavany, no už niekoľko mesiacov využívajú ekologickú a separačnú toaletu bez využitia vody.

Foto: tinyhouseslovakia.sk
Foto: tinyhouseslovakia.sk

Býva sa nám výborne. Čo sa týka priestoru sme zistili, že pre 2 osoby je úplne postačujúci. Veľmi nám vyhovuje spanie hore, ktoré na rozdiel od garsónky neruší denný priestor. Kuchyňa je dosť veľká na varenie, gauč dosť veľký na väčšiu návštevu. Minule nás bolo v domčeku 7 a v pohode sme to zvládli,“ hovoria Barbora a Tibor o novom bývaní. „Nevýhodou sú možno tenšie steny (kvôli váhe), takže keď sú teraz väčšie mrazy stane sa, že keď prídeme z práce, je tam 5°C. Je to ale malý priestor, takže do pol hodiny tam vieme mať 17°C a do 40 minút zasa cez 20°C.

Foto: tinyhouseslovakia.sk

Barbora a Tibor po otestovaní prototypu teraz tiny house bývanie ponúkajú aj ďalším mladým ľuďom. V ponuke majú pritom hneď tri možnosti. Záleží len na tom, či si chcete bývanie postaviť sami, alebo to radšej celé necháte na nich. Poslednou možnosťou je akýsi kompromis, pri ktorej využijete pomoc Barbory a Tibor, no niečo si spravíte aj po svojom. Najlacnejšia varianta tiny house vás pritom vyjde asi 1580 €, hotová konštrukcia na kľúč presne 12 000 €. Celú ponuku nájdete na tomto odkaze.

Uložiť článok

Najnovšie články