Fot: Pixabay

Mamičky už viac nemusia premýšľať nad tým, po akej dlhej dobe by bolo vhodné splodiť ďalšieho potomka.

Ženy častokrát premýšľajú nad tým, aká je tá správna dĺžka „prestávky“ medzi dvomi tehotenstvami. Najnovšia kanadská štúdia prišla s výsledkom, ktorý prináša odpoveď pre nejedného zvedavca. Odpoveď vás môže prekvapiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Pixabay

Vie sa, že druhé a neskoršie tehotenstvá žien prebiehajú spravidla bez výrazných komplikácií najmä v krajinách s vyšším príjmom a to aj bez ohľadu na dĺžku prestávky medzi tehotenstvami. V štúdií kanadských vedcov sa preto zamerali na náchylnosť matiek ku komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť.

Riziká sú reálne

Medzi hlavné zistenia patril fakt, že v prípade počatia po príliš krátkej prestávke vzrastá riziko predčasného pôrodu či narodenie mŕtveho dieťatka. Ak bol predošlý pôrod prevedený cisárskym rezom a rodičia sa s následujúcim tehotenstvom poponáhľali, môžu nastať komplikácie s nedostatočne zahojenou ranou a jej prípadné pretrhnutie. Zároveň prestávka dlhšia, ako päť rokov môže spôsobiť rovnaké problémy, ako je nedonosené bábätko či jeho spomalený vývin.

Dostatočný čas na zotavenie zvyšuje úspešnosť pri ďalšom pokuse

Neodmysliteľnou súčasťou celého tehotenstva a pôrodu je aj celkový psychický a fyzický stav matky, ktorá sa nezaobíde bez určitej doby na zotavenie. Pokiaľ si žena tento čas nedopraje, nastupujú problémy s váhou či znížená hladina vitamínov a minerálov. S príliš dlhou prestávkou sa vytráca ideálna pripravenosť maternice prispôsobiť sa rastu nového jedinca, akoby zabudne a musí nabehnúť na tehotenský režim nanovo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mulher Descomplicada (@mulherdescomplicada),

Hlavné je riadiť sa vlastným telom

Na základe dôsledných pozorovaní a výskumov v priebehu rokov dospeli vedci k záveru, že práve prestávka 12-18 mesiacov je dlhá, tak akurát. Netreba zároveň zabudnúť, že obdobie dlhé 6 mesiacov je na zotavenie príliš krátke. Zdravé ženy s túžbou po rozšírení rodiny a predošlým, nekomplikovaným tehotenstvom by sa mali predovšetkým riadiť svojím vlastným inštinktom.

Ako je to v prípade straty dieťatka a túžbou po ďalšom

Odporúčania pre ženy, ktoré kvôli potratu nedonosili predošlé dieťatko majú dokonca ešte väčšiu zelenú. Prestávka menej ako šesť mesiacov sa v tomto prípade ukázala ako lepšie riešenie v porovnaní s čakaním viac, ako 6 či 12 mesiacov. Kratší čas v tomto prípade znížil riziko potratu a predčasného pôrodu. Akonáhle sa žena po strate cíti pripravená, môže to skúsiť bez obáv znova.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články