Medzi augustom 2017 a júlom 2018 zmizlo takmer 8-tisíc kilometrov štvorcových tohto pralesa, čo predstavuje rozlohu takmer päť Londýnov. Brazílsky minister životného prostredia, Edson Duarte, sa vyjadril, že na vine je ilegálna ťažba dreva. Veľké problémy by podľa odborníkov mohol spôsobiť aj novozvolený prezident, Jair Bolsonaro.
Ten sa už vo svojej predvolebnej kampani vyjadril, že má v pláne znížiť sankcie za výrub stromov a taktiež chce zredukovať vplyv environmentálnej agentúry. Prezident chce tiež zlúčiť ministerstvá poľnohospodárstva a životného prostredia, čo by podľa kritikov jeho politiky, mohlo mať tiež veľmi negatívny dopad na miestne prostredie.
Za všetkým je biznis
Najnovšie informácie, ktorými brazílska vláda disponuje tvrdia, že k najväčšiemu úbytku pralesa dochádza v štátoch Mato Grooso a Pará, kde sa zvýšil výrub o neuveriteľných 13,7%. Štát Mato Grosso, ktorý leží na západe Brazílie, je najväčším producentom obilia v krajine. Expandovanie tohto obchodu by mohlo pre prales znamenať ešte temnejšie obdobie, ako doposiaľ.
Planéte bliká kontrolka
Duarte apeluje na to, že Brazília musí bojovať proti ilegálnemu odlesňovaniu. Projekt Prodes, ktorý je satelitným monitorovaním odlesňovania, každoročne informuje o stave Amazonského pralesa. Aj napriek tomu, že za posledný rok sa miera ťaženia zvýšila, situácia je stále lepšia, než bola do roku 2004. Práve v tomto období sa započal vládny program, ktorého cieľom bolo bojovať proti úbytku lesov.
Čas spamätať sa
Päťnásobok Londýna je tak nič v porovnaní s niekdajším štandardom, ktorý v roku 2004 presahoval 27-tisíc kilometrov štvorcových, teda rozlohu podobnú štátu Haiti. Amazonský prales je najväčším tropickým pralesom na svete a väčšina jeho rozlohy sa nachádza práve v Brazílii. Pre majiteľov pozemkov na území pralesa platí od roku 1965 zákon, ktorý hovorí, že musia isté percento udržiavať zalesnené.
bbc.com
Nahlásiť chybu v článku