Foto: Ilustračné (Maxpixel)

Proces prebieha už tisícky, možno aj milióny rokov.

Len pred niekoľkými mesiacmi odborníci varovali svet pred extrémne rýchlym topením Antarktického ľadu, ktoré uniká našim pohľadom. Domýšľali sa vtedy, že ľad sa v oblasti južného pólu topí odspodu podobne, ako v Arktíde. Nasledujúce výskumy krajiny večného ľadu ukazujú, že ich teória bola zrejme správna. Pod Antarktídou sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádza rádioaktívny zdroj tepla. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Doposiaľ sme o ňom nevedeli a v prognózach vývoja antarktického ľadu do budúcnosti, sme s ním ani nekalkulovali. Zdá sa ale, že pod východnou časťou Antarktídy sa nachádza zdroj geotermálnej energie, ktorá ľad roztápa zospodu. Naznačujú to dáta zo špeciálnych radarov, ktoré dokážu preniknúť aj cez 3 km hrubú ľadovú pokrývku.

Foto: NASA/Wikimedia

Zdroj tepla pod hrubým antarktickým ľadom teda roztápa ľadovec odspodu. Voda sa potom ďalej rozširuje do priestoru pod ľadovcom. Medzinárodný tím vedcov sa domnieva, že ide o proces, ktorý pod Antarktídou prebieha tisícky, možno aj milióny rokov a nemusí nutne priamo prispievať k zmene ľadovej pokrývky v oblasti. „V budúcnosti však množstvo roztopenej vody, ktoré sa nachádza pod ľadom, môže prispieť k vyššej citlivosti miestneho prostredia na klimatické zmeny“ dodáva Tom Jordan, ktorý výskum viedol.

Foto: Pixabay

Rádioaktívne horniny a geotermálna voda

Vedci predpokladajú, že zdrojom tepla pod antarktickým ľadom sú rádioaktívne horniny a geotermálna voda prenikajúca z hlbších častí zemskej kôry. Nejde pritom o prvý podobný objav. Už minulý rok vedci avizovali, že zatiaľ neznámy zdroj tepla, ktorý prispieva k roztápaniu antarktického ľadu odspodu, sa zrejme nachádza aj v západnej časti kontinentu. Teplo vulkanického pôvodu sa pravdepodobne uvoľňuje aj v oblasti pod ľadovcom Pine Island.

Pre vedeckú komunitu je nový objav poriadnym prekvapením. Dlhodobo sa totiž predpokladalo, že Antarktída je tvorená dostatočne stabilným podložím, ktoré krajinu večného ľadu chráni pred geotermálnou energiou našej planéty. Nové zistenia však môžu pozmeniť kalkulácie o tom, ako sa bude antarktický ľad v budúcnosti vyvíjať. A je celkom logické, že spomalenie topenia očakávať nemožno.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články