Či už má človek 15 rokov, 20, alebo zrelých 40, čierne bodky na tvári, zvlášť na nose, netešia nikoho.

Len málokto má to šťastie mať dokonalú pleť bez chyby. Ak medzi tých šťastlivcov patríte, určite vám už nejeden človek (asi hlavne ženského pohlavia) závidel. Veď bodaj by aj nie! Pleť čistá a bez problémov je snom azda každého. Niekto si z toho ťažkú hlavu nerobí, niekto by uvítal zmenu. Stačilo by možno zájsť do drogérie a nakúpiť bársaké chemické cárajchy. Lepšou, lacnejšou, hlavne prírodnejšou cestou sa ale možno dajú docieliť ešte väčšie zázraky. Za pokus by to rozhodne stálo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako sa zbaviť čiernych bodiek?

Ak ste náhodou príliš veľkí kamaráti s lenivosťou, nezúfajte. Nie sú to žiadne komplikované prípravy, ba aj všetko potrebné na tieto masky by ste bez problémov mali nájsť v každej domácnosti. Už len si vybrať.

Ak hľadáte preukázateľne účinný spôsob, ako sa zbaviť nepríjemných čiernych bodiek za dostupnú cenu, odporúčame Vám originálnu čiernu masku Pilaten z eshopu cierna-maska.sk.

Naparovanie

Čierne bodky sú vlastne póry upchaté nečistotami. Ak sa náhodou chystáte zbavovať sa týchto bodiek vytláčaním, určite to nerobte bez naparovania. Mohli by ste si tam tak akurát zaniesť ešte viac nečistôt. Určite predsa netúžite po nepríjemných bolestivých pupienkoch… Naparovaním póry uvoľníte, prečistíte a takisto aj osviežite. Pri naparovaní by rozdiel medzi tvárou a nádobou s vodou mal byť minimálne 40 cm. Na jedno naparovanie bude stačiť 1,5l vody, budete potrebovať ešte uterák, pod ktorým sa „schováte“. Samozrejme nechajte malú medzierku, aby mala kadiaľ para unikať. Následne si už len užívajte so zavretými očami 10-15 minút. Po naparovaní nechajte pleť vydýchnuť a keďže bude takto prečistená, bude pripravená prijímať čo jej ponúknete. či už zvolíte výživné krémy z drogérie, ale nejaké podomácky vyrobené, je na vás.

Navyše môžete pokojne pridať podľa chuti nejakú bylinku a spríjemniť si takto naparovanie. Na čistenie sú najlepšie rozmarín a fenikel, pre podráždenú problematickú pleť sú ideálne levanduľa a harmanček. Mastnú pleť zjemníte mätou alebo šalviou a suchá pleť sa vám odvďačí za lipu.

Citrón a sóda

Určite vás niekedy napadlo si tvár doslova „vydrhnúť“. To by rozhodne nebolo najlepším nápadom… Môžete to ale skúsiť s jedlou sódou a citrónom, ktorý je sám o sebe navyše veľmi dobrým bojovníkom proti mazu a baktériám. Zmes sódy s citrónovou šťavou by mala mať takú konzistenciu, aby sa vám z tváre nezosypávala, ale ani nestekala. Naneste 2-3x na pleť, nechajte zaschnúť a umyte studenou vodou.

Tento spôsob som sa rozhodla skúsiť ako prvý. Nebolo najľahšie trafiť tú správnu konzistenciu, ale keď sa vám to už podarí, bude to stáť za to. Celá zmes vám na tvári po chvíli doslova zaschne a zatvrdne, takže neodporúčame si k celej procedúre zapnúť zrovna komédiu, ani zavolať kamošku na posedenie. Výsledok je ale skutočne prekvapivý, nechal ale pokožku celkom suchú, je nutné ju niečím potrieť.

Med a mlieko

Med so svojimi antibakteriálnymi účinkami a mlieko s kyselinou mliečnou sú takisto mocní bojovníci s čiernymi bodkami. Niekoľko kvapiek medu a lyžička mlieka by mala byť tak akurát na pokrytie celej tváre. Aplikujte na tvár, najlepšie mäkkým štetcom, nechajte pôsobiť 5-10 minút a zmyte studenou vodou. Túto masku môžete pokojne používať aj každý deň.

Med a škorica

O skvelých vlastnostiach medu sme písali v prechádzajúcom recepte. Čo v sebe teda skrýva škorica? Zlepší krvný obeh a zanechá vašu pokožku hladkú, sviežu a viditeľne zdravšiu. Druhá maska, ktorú som sa takisto rozhodla vyskúšať. Nanášanie bola celkom komédia, keďže máte skôr chuť celé to zjesť ako naniesť na tvár. Škorica tvár skutočne prekrvila, až bolo cítiť pálenie, ale úplne minimálne. Nezľaknite sa potom mierneho začervenania, po minútke zmizne. Aspoň sa zohrejete. Po umytí som mala pleť oveľa príjemnejšiu na dotyk a samozrejme aj čistejšiu.

Jablčný ocot a mäta

Skvelý domáci pleťový toner? Prečo nie! Postačia vám na to len dve veci: jablčný ocot, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti a a mäta. Mätu by sme v tomto prípadne mohli prirovnať ku citrónu – stiahne póry.

Zelený čaj

Sme si istí, že ste o zelenom čaji nikdy nepočuli nič zlé. Tentokrát ho ale piť nebudete. Jedine, že by ste si celú procedúru navyše spríjemnili obľúbeným zeleným čajom. Vlastne bude ideálne spojiť jedno s druhým, pretože použitý čaj – už či ste zvoli sáčkový, alebo sypaný, použiteje na píling. Jemne si ním pomasírujete problematické miesta. Procedúru je najlepšie opakovať aspoň dvakrát do týždňa.

Vaječné bielko a citrón 

Na túto masku vám bude stačiť jedno bielko a jedna lyžička čerstvej citrónovej šťavy. Bielko je potrebné mierne vyšľahať, aby ste dosiahli dokonale hladkú hmotu, ktorú následne zmiešate s citrónovou šťavou. Masku naneste jemným štetcom na vyčistenú pleť, okoliu očí sa ale vyhnite. Nechajte pôsobiť 20-25 minút a opláchnite vlažnou vodou. Ak sa rozhodnete použiť len bielko, postačí tiež len vyšľahať, naniesť a.. Odlepiť.

Jogurt s pomarančovou kôrou

Kvalitný biely jogurt v kombinácii s nastrúhanou pomarančovou kôrou je takisto veľmi účinný proti nenávideným bodkám. Zmiešajte a šúchajte, masírujte s hmotou pleť aspoň 3 minúty. Následne už len opláchnuť vodou.

Zubná pasta

Drhnutie pleti sme už spomínali. Ak vás stále tento nápad neprechádza, môžete to skúsiť so zubnou pastou. Tento nápad možno nebude vhodný pre každého, pasta vás síce zbaví baktérií, ale niekomu môže spôsobiť aj začervenanie a nadmerné vysušenie pleti. Rozhodne na to však bude ideálna mäkkučká kefka, nie žiadne tvrdé kefky.

Nezabúdajte po čistení pleť ponatierať niečím výživným!

Každý človek má iný typ pleti. Ak ste skúsili napríklad jednu z týchto masiek a neboli ste s výsledkom spokojní, určite sa oplatí vyskúšať aj iné. Ďalšou vecou je, že výsledok sa nedostaví zväčša hneď! Treba vyskúšať viackrát. Dúfame, že si nájdete pre seba tú správnu, ideálnu. Len treba skúšať.

Uložiť článok

Najnovšie články