Topenie antarktického ľadu je aktuálnou témou už niekoľko rokov. Každý rok počúvame o niekoľkých prípadoch odtrhnutia ľadovca či zmenšovaní ľadovej pokrývky. Deje sa to už desaťročia a navyše celý proces neustále naberá na intenzite. Keď sa dozvieme, že sa z Antarktídy odtrhol obrovský kus ľadu na chvíľu sa zdesíme a za pár dní na túto informáciu pomaly zabúdame. Ak sa však na posledných 40 rokov krajiny večného ľadu pozrieme za 1 minútu, zasiahne nás to oveľa silnejšie.
Ako vyzerá topenie antarktického ľadu za posledných 40 rokov? Odpoveď priniesli Marlo Garnsworthy a Kevin Pluck vedeckí animátori spoločnosti Pixel Movers & Makers. V 50 sekundovej animácii využili údaje z centra pre diaľkové snímanie univerzity v Utahu, ale aj vesmírnych agentúr NASA a ESA (Európska vesmírna agentúra). Ponúkajú tak komplexný pohľad na to, čo sa vlastne v krajine večného ľadu za posledné dekády deje a dúfajú, že by ich výskum mohol vedcom pomôcť k detailnejšiemu porozumeniu tohto negatívneho javu.
We’ve been looking forward to making this!
Iceberg flux from Antarctica from 1976-2017.
Most icebergs travel counter-clockwise around Antarctica before travelling north through „Iceberg Alley“ to the ACC.#Antarctica #iceberg #glacier #IcebergAlley @kevpluck @MarloWordyBird pic.twitter.com/MTY0jZMSxv
— Pixel Movers & Makers (@PixelMnM) 11. novembra 2018
Potrebné dáta na vypracovanie analýzy získali prístroje známe ako scatterometre, zariadenia, ktoré dokážu sledovať pohyb objektov na zemskom povrchu vďaka ich schopnosti odrážať energiu. Najväčšie kusy ľadu, ktoré sa „odlamujú“ od Antarktídy sú dostatočne veľké na to, aby ich tieto prístroje zachytili a dokážu tak sledovať ich dráhu po hladine oceánu. Po odtrhnutí sa totiž masa ľadu vplyvom morských a oceánskych prúdov dáva do pohybu a to až do momentu, kým sa celý ľadovec roztopí popr. rozpadne na samostatné kryhy.
Možno si ešte spomínate na najdesivejšie prípady odtrhnutých ľadovcov za posledné desaťročia. V roku 2000 to bol ľadovec B-15 s rozlohou asi 11-tisíc km², čo predstavuje približnú veľkosť Jamajky. B-15 bol najväčším ľadovcom, ktorý sa doposiaľ od Antarktídy odtrhol. O dva roky neskôr ho nasledoval aj Larsen B s veľkosťou 3,250 km². Ten bol pred týmto incidentom stabilný po dobu 10-tisíc rokov.
Udalosti posledných desaťročí sú v Antarktíde skutočne alarmujúce. Od roku 1992 kontinent stratil tri bilióny ton ľadu, z toho 40% pripadá na obdobie medzi rokmi 2012 a 2017. Rýchlosť akou sa Antarktída topí, znepokojuje vedeckú komunitu po celom svete. Nedávno vedci navyše spľasli aj našu bublinu o Antarktíde, ktorú sme si predstavovali ako nedotknutú panenskú krajinu ľadu, ktorú človek ešte zasiahnuť nestihol v takom rozmere, ako iné kontinenty. Na Antarktíde však objavili množstvo mikroplastov a nebezpečných chemikálií, ktoré sú jasným dôkazom obrovského negatívneho vplyvu človeka na našu planétu.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku