Vedcom sa podaril ďalší obrovský krok vpred. V laboratóriu sa im podarilo vyrobiť tkanivo, ktoré je takmer rovnaké ako ľudské. Dokonca aj bije ako skutočné ľudské srdce. Tento objav znamená nádej na záchranu života pre tisícky ľudí po celom svete.
Vedcom sa v laboratóriu podarilo vypestovať hornú srdcovú predsieň, ktorá pumpuje krv do komory a do celého tela. Tkanivo je schopné dokonca aj biť, tak ako bije zdravé ľudské srdce a reaguje aj na rôzne lieky. To znamená, že vedci budú môcť omnoho ľahšie skúmať nové možnosti dostupnej liečby v prípade rôznych ochorení srdca, ako napríklad pri fibrilácii srdcovej predsiene.
Pokrok sa vydaril najmä vďaka využitiu pluripotentných kmeňových buniek, v skratke hiPCSs. Tie sa môžu ovplyvniť tak, aby sa z nich vyvinul akýkoľvek iný druh požadovanej bunky. Jedna z výskumníčok, ktorá sa na vytvorení srdcového tkaniva podieľala, Marta Lemme, sa vyjadril nasledovne: „Toto je prvý prípad, kedy sa z hiPCSs kmeňových buniek podarilo v laboratóriu vypestovať fungujúce tkanivo srdcovej predsiene.
Scientists can 3D print human heart tissue now. The future is here https://t.co/jkbODqLngX pic.twitter.com/BFR0vZnhJS
— Lifeboat Foundation (@LifeboatHQ) June 30, 2018
Ide o neuveriteľný pokrok, ktorý umožňuje ďalšie výskumy nielen v oblasti medicíny, ale aj farmácie. Aby sme totiž mohli prísť na dokonalejší postup v liečbe, je potrebné fibriláciu predsiene vyvolať umelo. A prvým krokom v tomto prípade bolo vytvoriť kardiomyocyty, teda tkanivo, ktoré sa čo najviac podobá na to ľudské.
Kardiomyocyty, ktoré sa podarilo vypestovať v laboratóriu sú o to výnimočnejšie, že sú vytvorené ako 3D model. To znamená, že sú schopné kontrakcie a umožňujú skúmať tkanivo v stave kontrakcie i relaxácie. Kľúčom bolo použitie lieku, ktorému sa hovorí tretinoín a napomáha k tomu, aby boli darované kmeňové bunky správne naprogramované.“
Lemme dodáva, že 3D model bude možné porovnávať so skutočným ľudským srdcom na molekulárnej i funkčnej úrovni, čo umožní lepšie pochopenie jeho funkcie, chorôb a liečby. Vedci okrem iného vidia možnosť liečby aj v prípade srdcovej arytmie. Často k nej dochádza práve v srdcovej predsieni a neraz prekoná aj 100 úderov za minútu, a to napriek tomu, že je človek v pokojovom stave.
Arytmia spôsobuje široké spektrum nepríjemných príznakov, ako napríklad únavu či dýchavičnosť. Riešením je v tomto prípade liečba farmaceutikami alebo operačný zákrok.
Aj keď je vytvorenie srdcového tkaniva obrovským krokom vpred, odborníci hovoria, že ich ešte čaká veľa práce. Ich cieľom je vytvoriť tkanivo, ktoré by bolo tomu srdcovému podobné ešte viac. Už teraz však môžeme hovoriť o významnom úspechu.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku