Otvorené bolo pred 118 rokmi a stalo sa vzorom celej planéty. Vedeli ste, že pomenovanie metro je odvodené práve z parížskeho podzemného dopravného systému? V roku 1900 sa nazývalo Compagnie du chemin de fer métropolitain de Paris, neskôr skrátene Le Métropolitain z čoho nakoniec vzišlo len Métro. O unikátnom podzemnom priestore pod svetovou mekkou umenia, natočil krátky film aj mladý filmár Dominik Bari. Film, ktorý skončil ako najlepší krátky dokument na medzinárodnom festivale v Los Angeles.
Parížske metro
Sieť metra v hlavnom meste Francúzka patrí k absolútnej svetovej špičke. Počtom staníc, ktorých je celkom 302, je najväčším na svete. Parížske metro poskytuje vynikajúce dopravné spojenie a to nielen domácim, ale aj turistom. Platí totiž, že všetky významné budovy a pamätihodnosti mesta sa nachádzajú vo vzdialenosti menšej ako 500 metrov, od niektorej zo staníc metra. Denne jeho služby využijú v priemere 4 milióny ľudí a je tak celkom logické, že sa metro stáva komunitným priestorom. A aký by bol Paríž mekkou umenia, keby nepreniklo aj pod zemský povrch.
Le Metro
Mladý filmár z Košíc menom Dominik Bari sa rozhodol zachytiť atmosféru a príbehy parížskeho metra do krátkeho portrétového filmu. V meste, kde svoju kariéru začínali Georges Bizet, Frédéric Chopin, Édith Piaf či Nina Simone stretnete aj dnes najrôznorodejších umelcov prakticky na každom kroku. „Pamätám si, že som bol dosť unavený po celom dni. Čakal som na nástupišti na svoj vlak. V tom sa tam zjavil chalan s gitarou. Začal hrať a robiť rôzne zábavné gitarové variácie. Hral veľmi dobre, celkom mi to zdvihlo náladu a zmenilo tak zvyšok dňa. Celú noc som nad ním rozmýšľal.“ hovorí o svojej inšpirácii Dominik.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Už na druhý deň sa Dominik spojil so svojím spolužiakom z filmovej parížskej školy. V metre pri produkcii krátkeho filmu nakoniec strávil 5 dní. Počas nich navštívil viac ako 70 staníc metra a porozprával sa z 30 hudobníkmi z rôznych kútov sveta. Film tak nie je iba o atmosfére metra, ale ponúka aj detailný pohľad do vnútorného sveta pouličných umelcov. „Celý film je vlastne portrétom muzikantov, ktorí sa prostredníctvom svojej hudby stali súčasťou jedinečnej atmosféry parížskeho metra. Film rozpráva o ich každodenných problémoch, ktorým musia v metre čeliť ako aj o ich nekonečnej motivácii tvoriť.“ povedal o svojom diele Dominik.
Samotné natáčanie neprebiehalo tak pokojne, ako si možno predstavujeme. Bez oficiálneho povolenia totiž v parížskom metre natáčať nemožno. Všadeprítomný policajti RATP (dopravný podnik prevádzkujúci parížske metro), ktorí majú na starosti bezpečnosť v priestoroch metra, na to neustále upozorňujú a to najmä turistov. „Nie stále som potrebné povolenia mal pri sebe a celkovo ma zadržali asi štyrikrát. Vždy som sa z toho ale nejak „vykecal“ a pustili ma, myslím aj vďaka tomu, že som študent…“ spomína na natáčanie Dominik Bari. To malé riziko však rozhodne stálo za to. Le Metro získalo na medzinárodnom festivale Festigious v Los Angeles ocenenie za najlepší krátky dokument a v rovnakej kategórii bol zaradený aj do sekcie na kalifornskom festivale QueenPalm.
Dominik Bari
Má 24 rokov a pochádza z metropoly východného Slovenska. Od detstva sa venoval audiovizuálnej tvorbe (dokumenty, hrané filmy, videoklipy, reklamy, reportáže) a to od samotného námetu cez scenár, kameru, strih, zvuk až po finálnu postprodukciu. Po skončení gymnázia sa odsťahoval do Francúzska, kde v Paríži začal štúdium na International Film & Television School of Paris so špecializáciou na kameru a filmový strih. Popri štúdiu pracoval pre rôzne produkčné spoločnosti a reklamné agentúry na Slovensku, Česku, vo Francúzsku a v USA. Po skončení bakalárskeho stupňa vysokoškolského štúdia odišiel do Londýna, kde momentálne študuje na magisterskom stupni na prestížnej škole National Film and Television School (NFTS) v odbore vizuálne filmové efekty.
Nahlásiť chybu v článku