Desivé pokusy s vedomím obyčajných ľudí na dôkladne ukrytej vedeckej základni, ktoré museli zostať prísne utajené. Možno to znie ako ďalšia z pochybných konšpiračných teórií, no v tomto prípade toto tvrdenie zrejme nebude až tak pritiahnuté za vlasy. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia totiž vojenská a vedecká elita Spojených štátov amerických uskutočnila podivný výskum na ostrove Long Island v New Yorku. A mnohí zúčastnení údajne kontroverzný projekt Montauk neprežili.
Projekt Montauk mal nasledovať po slávnom Filadelfskom experimente z roku 1943, kedy sa skúmali možnosti fyzickej teleportácie predmetov a cestovania časom. Keďže poznatky z prvého vyšetrovania zrejme nedosiahli požadovaný cieľ, mala americká vláda rozhodnúť o novom, oveľa rozsiahlejšom tajnom výskume. Ten sa sústredil na opustenú leteckú základňu Montauk na ostrove Long Island v New Yorku. Hlavou projektu mal byť vedec John von Neumann.
Prísne tajné experimentovanie, do ktorého boli zapojení špičkoví odborníci, sa malo pod názvom projekt Montauk rozbehnúť v roku 1971. Cieľom tajného plánu bol výskum ľudského mozgu, no najmä kontroverzné ovládanie mysle nič netušiacich dobrovoľníkov na diaľku. Výskumníci mali dokázať, či možno človeka ovládať na povel ako stroj či bábiku. V tomto roku americká armáda sústredila na ostrov všetko potrebné. Nad základňou bol vybudovaný veľký radar, vysielajúci elektromagnetické impulzy. Tento prístroj mal byť kľúčovým zariadením, cez ktoré vedci uskutočňovali pokusy s ľudským mozgom.
Nahlásiť chybu v článku