mubariz-mehdizadeh-414560-unsplash-1-770x407
Nie je ospravedlnenie ako ospravedlnenie. Tu je dôkaz.

„Mrzí ma to, ale…“ To je ten vôbec najhorší spôsob, ktorým mnohí začínajú svoje ospravedlnenie. V skutočnosti to svedčí o tom, že to s ním nemyslíme vôbec vážne. V skutočnosti sa ospravedlňujeme len na silu a to sa vôbec nepočíta. Ako sa teda máme ospravedlniť, aby to malo ten správny účinok?

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

V prvom rade by sme mali do ospravedlnenia vložiť srdce, samého seba. Ukázať, že nám to  je naozaj ľúto a sme si vedomí nášho priestupku. Nemusíme sa pritom samozrejme hádzať o podlahu, ani roniť krokodílie slzy. Stačí použiť tie správne slová. Takto by ste to však robiť určite nemali.

Zákerné slovíčko „ale“

svg%3E
Photo by Niklas Hamann on Unsplash

„Mrzí ma to, ALE mal som na to dôvod, bola to aj tvoja chyba…“ Všimli ste si to? V tejto vete, ktorá používa „ale“ je cítiť, že tam chýba skutočná ľútosť. Za slovíčkom „ale“ si môže doplniť čokoľvek. Ak sa ospravedlňujeme, nemali by sme si tvrdohlavo stáť za svojím. V skutočnosti to k ničomu dobrému nevedie.

Neurobil/a by som to, keby…

Tu jednoznačne dávame najavo, že za všetko, čo sa stalo, môže partner, a že naša reakcia bola oprávnená. Všetci sme zodpovední za svoje konanie a ak sme niekomu ublížili, bola to len a len naša vina. Nič to v skutočnosti neospravedlňuje.

Bolo toho na mňa veľa

Všetci sme občas mrzutí, vyčerpaní, hladní, unavení. To však neznamená, že vtedy máme dovolené niekomu ubližovať. Nech sa s nami deje čokoľvek, vždy máme priestor, aby sme sa správali prinajmenšom slušne. Nie, ani toto nie je ospravedlnenie.

Už som sa ti ospravedlnil/a, nemôžeme to už konečne nechať?

svg%3E
Photo by Travis Bozeman on Unsplash

Ospravedlnenie je dôležité, avšak odpustiť sa nedá zo sekundy na sekundu. Najmä nie v prípade, keď išlo o naozaj dôležité veci. Partner potrebuje priestor na prediskutovanie, čas, aby spracoval vaše ospravedlnenie. Preto netreba tlačiť na pílu.

Len som reagoval/a na…

Tu si doplňte hocičo, čo chcete. Toto však nie je ospravedlnenie, ale výhovorka. Ani to nie je ono.

Je mi ľúto, ak som ťa urazil/a

Tento podmienečný spôsob ospravedlnenia nie je tiež práve najlepší nápad. V žiadnom prípade si pri jeho použití nepripúšťame vlastnú vinu. A tak by to nemalo byť.

Urobil/a som to, ale ty si zas urobila/a toto…

svg%3E
Photo by Matthew Kane on Unsplash

Pri tejto vete sa taktiež neospravedlňujeme za svoje konanie. Skôr chceme dať najavo, že sme si s partnerom vlastne kvit. Má však takéto ospravedlnenie vôbec zmysel?

Mrzí ma, že to tak cítiš

To najlepšie na záver. Takto by to mohlo fungovať. Ak začneme ospravedlnenie týmto spôsobom, osobe, s ktorou sme mali konflikt, dávame najavo, že nás mrzí, že sa jej dotklo alebo ju zranilo naše konanie. Nehovoríme o tom, či sme boli alebo neboli v práve. Úprimne vyjadrujeme svoju ľútosť. A to sa počíta – aj keď to niekedy nemusí byť pochopené správne.

Držíme vám palce, aby sa vám podarilo ospravedlniť sa spôsobom, ktorý naozaj stojí za to.

Pozri aj: 7 viet, ktoré by ste nikdy nemali povedať smutnému človeku (ale aj tak to robíte)

huffingtonpost
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov