Možno ste už čítali knihu, či videli dokument o reči tela. Nakoľko sú však presné? Môžeme im veriť?

Ako sedíte na stoličke, ako sa pozeráte, ako niekomu potrasiete rukou. Všetko o vás niečo prezrádza. Aj keď sa snažíte počas konverzácie niečo neprezradiť, vaše telo povie všetko namiesto vás.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdium reči tela pozostáva zo skúmania výrazov tváre, postoja, gestikulácie, potrasenia rukou či iných prejavov. V poslednom čase sa do stredobodu pozornosti dostáva napríklad Donald Trump a to, ako podáva ruky svetovým lídrom pri stretnutiach. Detailne sledujú nuansy toho, ako si obyčajným podaním ruky Donald Trump získava psychologickú výhodu.

pixabay.com

Učiteľ v oblasti reči tela a autor niekoľkých kníh, Craig James Baxter, hovorí, že prvý dojem sa zakladá na našich pohyboch. Napríklad taký očný kontakt, slabé podanie ruky, alebo to, či stojíme príliš blízko, to všetko má výrazný dopad na to, ako nás niekto vníma.

Baxter sa vyjadril: „Môžete rozlúštiť jednotlivé prejavy tela a pohyby, sú však potrebné aj iné podobné znaky, ktoré zapadnú do celkového kontextu. Ak sa niekto poškriabe na hlave, môže ho jednoducho len svrbieť hlava. Ak však niekto zároveň špúli pery a príliš často žmurká, zrejme je pod tlakom a pociťuje stres. Ak niekto opakovane mení pozície počas sedenia, môže to znamenať, že sa mu na stoličke sedí nepohodlne, zároveň tak však môže vyjadrovať túžbu opustiť miestnosť.“

Aj keď väčšinou odhadujeme postoj osoby čítaním znakov z tváre, Baxter si myslí, že veľa nám napovedia aj nohy. Craig hovorí: „Výraz tváre je možné si nacvičiť, dokážeme sa tváriť nejak, aj keď sa v skutočnosti cítime úplne ináč. Nohy však dokážu odhaliť zámer človeka až s desivou presnosťou. Jednoducho povedané, naše nohy mieria smerom od vecí, ktoré sa nám nepáčia a naopak, smerujú k veciam, ktoré by sme chceli, alebo sa nám páčia.“

pixabay.com

Komunikačný kouč Nick Morgan súhlasí, že z tváre nie vždy dokážeme všetko vyčítať. Vyjadril sa: „Do doby, kým sa staneme dospelými, väčšina z nás sa naučí výrazy tváre ovládať. Dokážeme predstierať záujem aj v prípade, ak sme práve na smrť unudení. A to len preto, že nechceme niekoho uraziť. V skrývaní znakov, ktoré prezrádza zvyšok nášho tela však až takí dobrí nie sme. Podvedome mierime k veciam, ktoré sú nám sympatické a túžime po nich a odťahujeme sa od vecí, ktoré sa nám nepáčia.“

Zároveň ďalej dodáva: „Voľne položené ruky, ktoré nebránia torzo znamenajú záujem a pozitívne pocity. Uzatvorenosť môže značiť presný opak. Široko otvorené oči taktiež znamenajú sympatie, kým prižmúrené značia podozrievavosť a nesympatie.“

pexels.com

Skúste si občas všímať to, ako sa politici správajú. Aký majú postoj tela. Nick ďalej hovorí: „Prehnaná gestikulácia môže pôsobiť pompézne a môže naznačovať, že jedinec má pocit neomylnosti. Veľa však závisí od toho, nakoľko osobu poznáme. Ak je niekto prirodzene nepokojný a neudržiava očný kontakt, nemôžeme predpokladať, že klame pri otázke, kto zjedol poslednú kocku čokolády, ak sa pozrie inde. Najlepšie sa preto odhaduje správanie niekoho, koho dobre poznáme.“

Väčšina z nás vykonáva takého analýzy podvedome, všimneme si, ak sa niekto necíti dobre a spýtame sa, čo sa deje. Nanešťastie však reč tela a klamstvo nie sú vždy konzistentné.

Pozri aj: Expertka na reč tela prezrádza, ako zistíte, že s vami niekto flirtuje

ladbible
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov