Môžete povedať, že ste smutní, že máta strach. Môžete povedať, že máte pocit, ako keby na vás padal celý svet a vy ho jednoducho nedokážete uniesť na vlastných pleciach. Môžete povedať, že nedokážete čeliť svetu a tak radšej ostanete ďalší deň ležať v posteli sami, len s vlastnými myšlienkami. Ak to však niekto nezažil, je ťažké vysvetliť mu to.
Psychológ menom Douglas Amorim sa však rozhodol, že vo svojej profesii zájde o niečo ďalej a svojim pacientom pomôže svojským spôsobom. Ich trápenie pretavuje do umenia, pretože vidieť niečo na vlastné oči je jednoduchšie, ako o tom niečo počuť. K fotografiám, ktoré vytvára sa Amorim vyjadril nasledovne: „Chcel som urobiť portréty, aby ľudia, ktorí to nikdy nezažili, videli, ako vyzerá úzkosť.“
Pacienti sa najčastejšie sťažujú na to, že im rodina ani blízki priatelia nerozumejú a nedokážu pochopiť, čím si prechádzajú. Amorim hovorí, že takto sa snaží docieliť, aby sa pacienti cítili viac chápaní a aby sa nebáli vyhľadať potrebnú pomoc.
Aby poukázal na problémy týkajúce sa úzkosti a narastajúceho počtu samovrážd, brazílsky psychológ Douglas Amorim sa rozhodol vytvoriť sériu fotografií s názvom Depresívna intimita.
„Chcel som, aby tí, ktorí to nikdy nezažili videli, aké kruté úzkosť a depresia dokážu byť.“ hovorí Amorim. Táto fotografia znázorňuje úzkostnú poruchu.
Modelom na fotografiách je samotný psychológ a keďže aj on trpel depresiami, vie, aké ťažké to pre jeho pacientov môže byť. Na fotografii zachytil paniku, keď má človek pocit, že zomiera.
Ľudia často vnímajú svoju chorobu ako slabosť a nevedia, že existuje pomoc. Počet takých ľudí neustále rastie. Na tejto fotografii je zachytená sociálna fóbia, ktorá je častým príznakom depresie.
Takto to vyzerá, keď je človek fyzicky slabý a nevládze sa ani nadýchnuť.
Psychológom je Amorim 7 rokov a popritom sa vždy venoval aj umeniu. Takouto formou chce poukázať na dôležitosť nielen fyzického, ale aj psychického zdravia.
Psychológ nie je len človek, na ktorého sa obraciate v extrémnych prípadoch. Psychológ vám môže pomôcť oveľa viac, než by ste sa nazdávali.
Takto znázornil psychológ bipolárnu poruchu.
Psychické ochorenie a ťažkosti s ním spojené môžu postihnúť kohokoľvek z nás. V uponáhľanej dobe, v akej žijeme, sú čoraz častejšie, veľa ľudí sa však stále bojí vyhľadať pomoc. Návšteva psychológa sa totiž stále spája s istou stigmou a ľudia sa boja, že ich okolie odsúdi. Pamätajte však, že psychické zdravie je rovnako dôležité, ako to fyzické. Vyhľadať psychológa je to najmenej, čo pre svoje zdravie môžete urobiť.
buzzfeed
Nahlásiť chybu v článku