Pri rozhovore s človekom, ktorý trpí depresiou ste už možno viackrát premýšľali, čo mu povedať. Možno ste ho chceli utešiť či podporiť a preto vás prekvapila jeho negatívna reakcia, ktorá nasledovala po vašich slovách. Musíte si však uvedomiť, že v tomto prípade by ste mali byť obzvlášť citliví, chápaví a vnímaví. Depresia totiž nie je obyčajný smútok, z ktorého sa dá jednoducho z večera do rána vyspať. Človeku, ktorý trpí depresiou preto nikdy nehovorte týchto 5 viet.
„Šťastie je len voľba“
Ako by ste sa cítili, keby ste žili v chudobe a nejaký bohatý človek by vám povedal, že chudoba je len voľba? Pravdepodobne by vám to nebolo príliš príjemné. Samozrejme, existujú možnosti, ako pocit šťastia podporiť, určite však nefungujú vtedy, keď má človek diagnostikovanú depresiu.
„Každý má predsa ťažký život. Pozri sa na môjho kolegu, bol v ešte horšej situácii ako si ty a dostal sa z toho.“
Debata o „kolegovi“, ktorý sa z toho dostal by pravdepodobne nemala konca. Každý človek je jedinečný a preto aj neexistujú dvaja ľudia, ktorý by aj na vlas rovnaký problém riešili rovnako. Okrem toho takýmto nemiestnym tvrdením ešte viac podkopete sebaúctu vášho blízkeho, ktorej má počas depresie pravdepodobne už aj tak nedostatok.
„Vstaň z tej postele a jednoducho si nasaď úsmev. Musíš byť silný/á, už len kvôli druhým.“
Týmto tvrdením dáte trpiacemu človeku opäť najavo len to, že jeho problémy veľmi podceňujete. Prvoradá by mala byť jeho liečba, nie dobro druhých ľudí. V tom najhoršom prípade môže prísť k tomu, že váš blízky začne potláčať svoje pocity, čo však môže byť veľmi nebezpečné a môže to viesť až k tomu, že si fyzicky ublíži. Empatia si vyžaduje prirodzene viac snahy, než poúčanie, no je oveľa efektívnejšia a trvácnejšia.
„Depresia je len stav tvojej mysle. Mysli pozitívne!“
Žiaľ, ani takéto prehnane motivačné povzbudzovanie k vyliečeniu depresie vášho blízkeho nepovedie. Depresia je totiž dôsledkom chemickej nerovnováhy v mozgu, a tú snaha o pozitívne myslenie naozaj nezmení.
„Trvá to už pridlho, je načase, aby si za tým spravil/a hrubú čiaru.“
Povedať túto vetu človeku, ktorý trpí depresiou je asi také účinné, ako keby ste ju povedali človeku trpiacemu cukrovkou. Preto svojho blízkeho takýmto výrokom netrápte a radšej mu podajte pomocnú ruku – či už pri liečbe, alebo po jej skončení.
Pozri aj: 15 ĽUDÍ TRPIACICH DEPRESIOU ODPOVEDALO NA OTÁZKU, AKO SA POČAS NEJ CÍTILI
psych.sk (Henrieta Balázsová), iheartintelligence
Nahlásiť chybu v článku