Ste tiež z tej skupiny ľudí, ktorí nevedia hovoriť ,,nie"? Naučte sa hovoriť toto kúzelné slovko.

Pomáhať iným ľudom je, samozrejme, dobré, no ak to robíte často, môže to byť vyčerpávajúce. Ak k vám chodia kolegovia pre pomoc a ste známi tým, že nikdy nikoho neodmietnete, môže sa to odrážať aj na vašom výkone v práci. Dokonca aj to, že len počúvate kolegu, ako sa vám snaží vysvetliť problém, prípadne jeho momentálnu situáciu, môže byť pre vás vyčerpávajúce a môže to predstavovať akési bremeno, ktoré vás ťaží.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď ste už raz začali hovoriť všetkým áno, je ťažké dostať sa z tejto pozície a premeniť svoju odpoveď na „nie“. Shaunacy Ferro vo svojom článku pre Mentalfloss spomenula pár rád, ako sa naučiť hovoriť „nie“. Slová, ktoré hovoríte vyberajte opatrne. Odmietnutie ktoré obsahuje „nie“ ako „neodpovedám na emaily v sobotu.“ je oveľa silnejšie ako keby ste použili „na emaily nemôžem v sobotu odpovedať.“

ncpic.org.au
ncpic.org.au

Toto je založene na výsledku štúdie v Journal of Consumer Research z roku 2012, ktorá zistila, že slová, ktoré použijete, majú efekt nielen na druhých ľudí, ale aj na vás. Napríklad ak si poviete „toto nejem“, keď máte pokušenie dať si nejakú sladkosť alebo jedlo, ktoré by ste nemali jesť, je toto tvrdenie psychologicky silnejšie ako keď požijete „toto nemôžem jesť.“ To isté platí aj pri vyhýbaní sa dennému cvičeniu. Výrok „dnes tréning nevynechám“ vás motivuje lepšie ako veta „dnes nemôžem vynechať tréning.“

Ferro vysvetľuje, že rozdiel medzi týmito dvoma tvrdeniami je, že tvrdenie s „nemôžem“ vám necháva viac miesta na to, aby ste si našli dôvod prečo to porušiť, ako keď si jednoducho poviete „nie“. Je to vlastne aj vskutku logické, pretože ak si vravíte, že niečo nemôžete, vyjadrujete, že to pravdepodobne chcete, no je vám to zakázané.

Pozri aj: PREČO INTELIGENTNÍ ĽUDIA NEMÔŽU NÁJSŤ ŠŤASTIE, ANI KEĎ SA TAK VEĽMI SNAŽIA

interez.sk, (košo), nymag.com
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov