Spočiatku predstavovali obrovskú výhodu, s postupom času sa z nich však stáva náš nepriateľ. Kúsky plastu sa nachádzajú doslova všade okolo nás a tvoria sa z nich tony a tony odpadu, ktorý sa v prírode len tak nerozloží. Vynález tohto dievčaťa preto môže pre svet znamenať obrovský prínos.
Anna Du navštevuje ešte len 7. ročník na základnej škole v Massachusetts a už sa môže tešiť z nemalého úspechu. Podarilo sa jej zostrojiť robota, ktorý dokáže na morskom dne identifikovať mikroplasty. Tie totiž predstavujú problém nielen pre morské živočíchy, ale pre celý ekosystém. Vedci dvíhajú varovný prst a tvrdia, že do roku 2050 bude v moriach plávať viac plastu ako rýb, čo je skutočne alarmujúce.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Anna rozhodla, že sa tomu všetkému nebude len tak nečinne prizerať. Všimla si totiž, že je nesmierne náročné odstrániť najmä tie mikroplasty, ktoré sú usadené na dne oceánov. Vytvorila preto robota, ktorý je uspôsobený práve na túto činnosť. Robot pripomína malé vozidielko zostrojené z PVC rúrok a rybárskych závaží, ktoré sa pohybuje po morskom dne a dokáže za pomoci infračerveného žiarenia identifikovať mikroplasty.
Ako je možné, že 12-ročné dievča dokázalo niečo takéto? Všetky poznatky, ktoré potrebovala, získala v miestnej knižnici a sledovaním množstva hodín videí na YouTube. Veda ju však zaujímala už od útleho detstva a rodičia ju brávali na rôzne podujatia, keď mala Anna ešte len 5 rokov.
Poklonu dievčatku vzdali mnohí odborníci, medzi nimi napríklad Casey Machao z oceánografického inštitútu Woods Hole. Pre The Smithsonian sa vyjadrila, že aj keď sa zdá, že je zariadenie jednoduché, Anna si zaslúži pochvalu. Zostrojila funkčný prototyp, aby pomohla vyriešiť závažný problém ľudstva.
7th grader Anna Du has developed an #ROV that moves through water and detects #microplastics on the seafloor
Inspired by bright young people making positive change for our ocean! 🌊@NoStrawNovember @H2OOunstoppable @SOAlliance @natepodcasts https://t.co/K572noi6N1 pic.twitter.com/Pl51YCAjuj
— UCSB Benioff Oceans (@UCSBenioffOcean) October 27, 2018
Casey Machao sa venuje zhromažďovaniu a vyhodnocovaniu dát z polárnych oblastí a má obrovskú radosť z toho, že práve jeden z robotov podieľajúcich sa na jej práci inšpiroval Annu k vytvoreniu vlastného prototypu. Jej robot sa dokonca zúčastnil aj súťaže Broadcom Masters a Anna sa so svojím nápadom umiestnila v top 30 súťažiacich.
Súťaže sa zúčastnilo mnoho šikovných ľudí a nápady hodnotili tí najlepší inžinieri a vedci z oboru. Aj keď Anna nevyhrala prvú cenu, nevešia hlavu a dúfa, že raz sa z nej stane inžinierka, aby mohla pomáhať budovať veci, ktoré aspoň o malý kúsok zlepšia svet.
techly
Nahlásiť chybu v článku