Austrália je svojský kontinent s jedinečnou faunou a flórou, ktorá sa výrazne odlišuje od celého sveta. Je to spôsobené najmä tým, že bola dlhodobo izolovaná od okolia, a tak si tu príroda žila svojim životom. Nebolo tomu tak vždy. V nedávnej štúdii vedci zistili, že skalnaté útvary v Tasmánii, ktoré sa už na prvý pohľad vymykajú normálu, majú k americkému Grand Canyonu oveľa bližšie, než sa môže zdať.
Vedecký tím geológov z Monash University v Melbourne sa rozhodol bližšie preskúmať sériu skalnatých útvarov v národnom parku Rocky Cape, pričom prišiel k naozaj zaujímavým výsledkom.
Sú identické
Na základe chemickej analýzy podložia tohto pohoria vedci zistili, že Rocky Cape sú geologicky identické so slávnym pohorím Grand Canyon, ktorý sa nachádza v Arizone. Oba skalnaté útvary obsahujú tie isté minerály s identickými geochemickými odtlačkami, čo svedčí o tom, že boli kedysi súčasťou tej istej materskej horniny. Aj ďalšie hĺbkové analýzy potvrdili podobnú stratigrafiu horniny, ako aj približne rovnakú dobu vzniku oboch masívov.
Grand Canyon
I keď sú kontinenty, na ktorých sa nachádzajú tieto geologicky identické „dvojčatá“ od seba vzdialené tisíce kilometrov, nebolo tomu vždy tak. Približne pred 300 miliónmi rokov boli s vysokou pravdepodobnosťou súčasťou superkontinentu Pangea, ktorý spájal všetkých sedem kontinentov do jedného celku. Podľa vedcov nie je vylúčené, že sa tento jav bude aj v budúcnosti opakovať.
Superkontinent Amasia
How in 250 million years, Earth will have one single supercontinent, Amasia https://t.co/ZVFqwe5Dvo pic.twitter.com/XsnSBH7kOw
— Massimo (@Rainmaker1973) September 21, 2018
Vedci predpokladajú, že skalnaté austrálske pohorie sa opäť môže stať súčasťou Grand Canyonu, len si na to nejakú dobu počkáme. Podľa odhadov vedcov sa opäť môže vytvoriť superkontinent Amasia, ktorý opäť poskladá všetky kontinenty ako puzzle skladačky. Na tú dobu si však počkáme poriadne dlho, približne 50 až 250 miliónov rokov. Nový superkontinent, ktorý má vzniknúť, dostal meno podľa spojenia Ameriky a Ázie, teda dvoch kontinentov, ktoré by sa mali spojiť ako prvé. Či to naozaj bude tak, ukáže však až veľmi vzdialená budúcnosť.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku