Rusi piekli svoje deti.

Nejde však o tak brutálnu praktiku, ako sa môže na prvé počutie zdať. V skutočnosti si slovanskí praotcovia dávali veľmi dobrý pozor na to, aby dieťaťu nebolo ublížené. Slovania si počas storočí vyvinuli rôzne tradície a legendy, ktoré v súčasnom svetle vedia vyznieť naozaj bizarne. Jedným z nich bolo prepekanie detí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo by to niekto robil? Rusi verili, že takáto praktika môže uzdraviť dieťa, ktoré sa narodilo predčasne alebo choré. A to napríklad, keď trpelo rachitídou, teda chorobu, pri ktorej sú kosti príliš mäkké na to, aby uniesli váhu tela a tak sa postupne krivia. Rusi verili v to, že tento proces môže dokončiť ich vývoj správnou cestou. V tomto prípade chápali „prepekanie“ detí ako návrat do tepla, ktoré predstavuje maternica.

Prípravy na takýto rituál však boli brané veľmi vážne. Osoba, ktorá túto praktiku prevádzala musela vždy prihliadať na to, aby dieťa v celom procese zostalo v bezpečí. Dá sa tak povedať, že pec na chlieb bola v stredovekom Rusku akýmsi predchodcom inkubátora. Pre tento účel sa zamiesilo cesto z vody a múky, ktoré malo dieťa chrániť. Cesto pokrylo celé telíčko dieťaťa okrem úst a nosa.

Wikimedia

Následne bolo umiestnené na lopatu, na ktorej bolo poriadne pripevnené. Pec, do ktorej bolo dieťa vložené však v skutočnosti nehorela. Bola len predohriata a následne uhasená. Priebeh tohto procesu sa líšil od toho v akom meste či dedine sa odohrával. Obecne však môžeme povedať, že mal bližšie k okultizmu ako k pokusu o medicínu. Rituál vždy prevádzala miestna bosorka, najstaršia žena v dedine alebo krstná mama dieťaťa.

Wikimedia

Počas rituálu vyslovovala rôzne zaklínadlá, ktoré mali byť prevenciou proti tomu, aby sa dieťa zadusilo. O niekoľkých známych osobnostiach je známe, že boli v detstve „prepekané“. Medzi nimi bol napríklad aj básnik Gavril Romanovič Deržavin. Aj napriek tomu, že sa nám môže táto tradícia pritiahnutá za vlasy, podľa všetkého mala byť účinná.

Spomedzi všetkých ruských tradícii bola aj najväčšmi zachovaná. Existujú dôkazy o tom, že táto praktika prebehla aj v 20. storočí v dedinke Olkhovka. S veľkou pravdepodobnosťou sa v niektorých odľahlých častiach Ruska deti prepekajú do dnes.

slavorum.org
Uložiť článok

Najnovšie články