Nič tak v ľuďoch nevzbudí záujem o diskusiu ako kontroverzná téma očkovania. To, čo sme kedysi brali ako samozrejmú vec, sa v súčasnosti stáva zdrojom horúcich debát. Otázka očkovania rozdelia ľudí do dvoch táborov. V prvom nájdeme tých, ktorí sú jednoznačne za. V druhom ľudí, ktorí sú skalopevne presvedčení o tom, že negatívny aspekt očkovania výrazne prevýši jeho možné pozitívne dôsledky. Práve čoraz silnejšia kampaň antivaxerov má však na svedomí viaceré prípady nákazlivých chorôb, ktoré majú neraz fatálny dôsledok.
V Európe sa rozmáha epidémia osýpok. V nemalej miere má v tom prsty práve intenzívna kampaň, ktorú vedú odporcovia očkovania. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, je však najlepšou prevenciou proti osýpkam práve očkovanie, ktoré sa u nás aplikuje vo forme trivalentnej MMR vakcíny proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Čoraz viac rodičov však túto vakcínu odmieta, čo však predstavuje už pálčivý zdravotný problém pre celú spoločnosť.
Za šesť mesiacov viac ako 41-tisíc prípadov
FREAKIN' VACCINATE. Measles Outbreak in Europe a Great Illustration of What Happens When Vaccination Rates Drop #wtf #idiots https://t.co/UyrJa3ylVl pic.twitter.com/1JJDqqWFhJ
— Amy Truong (@generic_dreams) October 22, 2018
Za prvý polrok 2018 sa v Európe vyskytlo viac ako 41-tisíc prípadov osýpok, čo je dvakrát viac, než ich bolo za celý minulý rok. To však nie je všetko. Až 37 ľudí tak zbytočne prišlo o život v dôsledku infekcie, ktorej sa mohlo ľahko predísť. Môžeme len predpokladať, že do konca roka potvrdených prípadov osýpok bude viac, a rok 2018 sa bude môcť popýšiť najvyšším počtom pacientov nakazených osýpkami za posledné obdobie. Či toto prvenstvo skutočne stojí za to riziko, stojí na zvážení každého rodiča.
Zbytočná smrť
Podľa vyjadrenia talianskeho pediatra Alberta Villaniho je situácia naozaj veľmi vážna. Tvrdí, že pred piatimi až desiatimi rokmi ľudia v Európe neumierali na osýpky, pretože očkovanie sa bralo za bežný spôsob, ktorým sa chránilo zdravie celého obyvateľstva. Ak klesne celoplošné očkovanie populácie pod 95 percent, hrozí riziko nákazy, pričom stačia len dve dávky MMR, aby sa zabránilo ďalšej zbytočnej katastrofe. V súčasnosti však úroveň očkovania v niektorých Európskych krajinách klesla pod 70 percent, čo je naozaj hrozivo nízke číslo.
Ak budeme odmietať očkovanie, hrozí nám, že sa opäť vrátime do obdobia stredoveku, kedy v dôsledku rôznych epidémií nákazlivých chorôb vymierala väčšina miest. To je nepredstaviteľné pre súčasnú civilizáciu a to najmä v prípade, keď máme k dispozícii účinné látky, ktoré môžu zabrániť takýmto scenárom.
Lekár, ktorý urobil zbytočnú paniku
Mnohé má na svedomí lekár Andrew Wakefield, ktorý v roku 1998 publikoval kontroverznú štúdiu zameranú práve na negatívne aspekty očkovania MMR vakcínou. Tvrdil, že očkovanie práve touto vakcínou môže u detí spôsobiť autizmus. Tým zbytočne vyľakal mnohých rodičov, pretože súvislosť očkovania so vznikom autizmu, sa nepodarilo potvrdiť. Práve naopak, komisia zistila, že Wakefield v štúdii použil falošné údaje a tak zámerne zavádzal celú spoločnosť. To, že sám vyvíjal alternatívnu očkovaciu látku proti osýpkam, však zrejme nebude len náhoda.
Jediným riešením je informovanosť
Ak chceme zmeniť danú situáciu, je dôležité ľudí informovať o nutnosti očkovania a vyvrátiť tak štúdie, ktoré nemajú vedecké opodstatnenie. Najlepšou zbraňou proti osýpkam môže byť práve informovanosť. Stačí, že len 5 percent obyvateľov uverí nepravdivým názorom, a ihneď sa počet prípadov osýpok môže zvýšiť až trojnásobne. A to sa už môže týkať naozaj hocikoho z nás.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku