foto: Unsplash

Svet medicíny je neuveriteľne komplexný a fascinujúci.

Každým dňom pribúdajú nové výskumy, nové vedecké poznatky a nové možnosti pomoci pacientom. Zaujímavá však nie je len prítomnosť a budúcnosť medicíny, ale aj jej minulosť. Čo všetko slúžilo kedysi ako liečivo a aké bizarné ochorenia trápia pacientov dnes? Otestujte svoje vedomosti zo sveta medicíny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujal vás tento kvíz? Navštívte sekciu kvízov a vyskúšajte ich viac.

Koľko existuje krvných skupín podľa Medzinárodnej spoločnosti pre transfúziu krvi?

pexels

Podľa medzinárodnej spoločnosti pre transfúziu krvi existuje až 35 rôznych krvných skupín, aj keď tých základných typov je 8. Pre zjednodušenie sa teda zvyčajne hovorí o krvných skupinách ABO a o Rhesus D systéme.

Ak by ste pospájali všetky žily v ľudskom tele, koľko by merali?

pixabay

Znie to skutočne neuveriteľne, no ak by ste všetky žily v ľudskom tele pospájali do jedinej dlhej čiary, tá by merala 96 000 kilometrov.

Koľko úderov denne urobí naše srdce?

unsplash

Aby sme mohli žiť, dýchať, behať a tešiť sa zo života, naše srdce vynakladá každý deň nesmiernu námahu. Každý jeden deň udrie až 100 000-krát.

Na liečbu čoho sa v minulosti využívala hemiglossektómia?

unsplash

Hemiglossektómia sa využíva ešte aj dnes, napríklad na liečbu rakoviny jazyka. V minulosti sa ňou však pokúšali liečiť koktanie, čo bolo samozrejme neefektívne, mimoriadne bolestivé a neraz viedla procedúra dokonca i k smrti.

Aká chemikália sa kedysi využívala na liečbu syfilisu?

unsplash

Dnes je všeobecne známe, že arzén je jed, kedysi sa však bežne využíval nie len v domácnostiach či v kozmetike, ale aj v medicíne, ako liečivo. Liečil sa ním napríklad syfilis, ale aj malária.

Čo spôsobuje syndróm Marie Antoinette?

wikipedia

Počuli ste už o tomto syndróme? Ide o jav, kedy pod vplyvom mimoriadneho stresu, bolesti alebo prepracovanosti človek náhle ošediveje. Jav dostal pomenovanie po panovníčke preto, lebo práve jej sa prihodil až trikrát. Farba vlasov sa panovníčke síce vrátila, nie je to však bežné.

Na čo sa v starovekom Egypte využíval plesnivý chlieb?

unsplash

Dnes, keď nájdeme v domácnosti plesnivý chlieb, väčšinou ho vyhodíme, v starovekom Egypte sa však využíval ako liečivo. Konkrétne sa ním dezinfikovali rany. Zdá sa, že Egypťania vedeli o plesniach o niečo skôr, ako prišiel Alexander Flaming s penicilínom.

O čom je presvedčený jedinec trpiaci Cotardovým syndrómom?

unsplash

Existuje bizarné ochorenie, vďaka ktorému je jedinec presvedčený o tom, že je už mŕtvy, a teda nepotrebuje prijímať potravu, ani tekutiny. Následkom tohto presvedčenia môže napokon skutočne zomrieť na následok dehydratácie a vyhladovania.

Čo necíti jedinec trpiaci Prader-Williho syndrómom?

unsplash

Jedinci trpiaci Prader-Williho syndrómom skutočne nemajú jednoduchý život. Nikdy totiž nie sú sýti a ak by neboli kontrolovaní, dokázali by sa prejesť na smrť. Ochorenie je okrem toho sprevádzané ďalšími ťažkosťami, ako napríklad mentálnym zaostávaním či svalovou slabosťou.

Čím sa zaoberá osteológia?

unsplash

Osteológia je jedným z mnohých zaujímavých odborov medicíny a zaoberá sa konkrétne vývojom kostí, zubov, ich funkciou, štruktúrou a chorobnými zmenami.

Uložiť článok

Najnovšie články