Foto: Twitter/NASA

Tvar tohto netypického ľadovca poteší všetkých perfekcionistov. Ako je však možné, že vyzerá tak dokonalo?

Príroda má rada chaos. Zriedkakedy sa stáva, že by dbala na presnosť línie či tvarov. Množstvo prírodných útvarov, na ktorých ideme oči nechať, majú od dokonalých línií a uhlov ďaleko. To však nie je prípad toho kusa antarktického ľadovca, ktorý vyzerá, akoby ho niekto dokonale orezal.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokonalé pravidelné tvary

Tento nezvyčajnú kus ľadovca, ktorý vedci z NASA odfotili len minulý týždeň v rámci projektu Operation IceBridge, okamžite vzbudil pozornosť. Niet sa čomu čudovať. Vyzerá naozaj dokonale. Kto má však na svedomí jeho netradičný vzhľad? I keď to znie neuveriteľne, tento kus ľadovcu vytvorila sama príroda. Jeho vznik nemajú na svedomí ľudia či mimozemské sily, ako si to môžu vysvetľovať mnohí konšpirátori. Vedci sa opierajú o fyzikálny jav, ktorý má svoje opodstatnenie.

Môže za to príroda

Bežne sa stretávame s tzv. non-tabuľovými ľadovcami, teda s obrovskými kusmi nepravidelných ľadovcov rôznej dĺžky a veľkosti. Príroda si však predsa len niekedy potrpí aj na dokonalé tvary, tak, ako je to aj v prípade tabuľových ľadovcov. Tie sa odštiepia z vrstvy ľadového šelfu podobne, ako keď sa odštiepi vrchná časť nechtu. Tak vznikne takmer dokonalý, plochý ľadovec obdĺžnikového tvaru, ktorý dosahuje skutočne úctyhodné rozmery. Tak je to to aj v prípade tohoto ľadovca, ktorý sa nedávno odštiepil z ľadového šelfu Larsen C.

Najväčší mal rozmer 11-tisíc m²

Tento ľadovec, ktorý sa odštiepil, zďaleka nebol najväčší. Prvenstvo patrí tabuľovému masívu B-15, ktorý sa odštiepil z Larsenu B, pričom sa rozprestieral na ploche až 11-tisíc m². Nový kus tabuľového ľadovca však nedosahuje také obrovské rozmery, čo je určite dobrá správa. Vedci ho zatiaľ nezmerali, no predpokladajú, že jeho dĺžka bude pravdepodobne len okolo 1,6 kilometra. Každopádne ide o nezvyčajný úkaz, ktorý sa v prírode naozaj vidí len zriedkavo.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články