Foto: By Stanislav Dusík [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons/facebook.com (Lesoochranárske zoskupenie VLK)

Na Slovensku od roku 2000 do roku 2014, ubudlo 760 km2 lesov. Najnovšie majú zmiznúť aj z unikátnej Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Morské oko je považované za veľkú prírodnú zvláštnosť slovenskej prírody. Je to najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, zároveň aj najväčšie nekrasové jazero v Karpatoch. Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách je dokonca tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na ochranu prírodných hodnôt ho spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásili za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je to národná prírodná rezervácia v celkovej výmere 108,48 ha s najvyšším 5. stupňom ochrany prírody.

Vihorlatský prales bol vďaka zachovalým bukovým pralesom s 240-ročnými exemplármi dokonca vyhlásený za lokalitu Svetového dedičstva UNESCO. Najnovšie však Štátne Lesy SR požiadali o rúbanie v tejto rezervácii, rovnako ako aj v ďalších rezerváciách na celom Slovensku. Začína sa tak príprava na zničenie posledných klenotov slovenskej krajiny, a to len preto, že inde drevo došlo.

Biomasaker v priamom prenose

Na najbližšom zasadnutí Národnej rady je v druhom čítaní návrh zákona na zrušenie dotácií na spaľovanie biomasy v elektrárňach. Petíciu za zrušenie dotácií podpísalo už viac ako 38 000 ľudí.

Momentálne aktivisti z Lesoochranárskeho zoskupenie VLK apelujú na ľudí, aby na kompetentných vyvíjali tlak, aby hlasovali za zachovanie našej krajiny.

“Je nemysliteľné, aby sme si my, občania Slovenska, pod pláštikom mýtu o zelenej energii, platili sami ničenie našich lesov a zároveň sme ročne darovali na dotáciách úzkej skupine podnikateľov viac než 40 miliónov eur. Tieto peniaze by podľa nás mali byť investované do problémov, ktoré skutočne trápia občanov SR, napríklad zdravotníctvo a školstvo,” vyjadrili sa k problému aktivisti.

Prečo nám musia lesy miznúť pred očami?

Na Slovensku ubudlo za posledných osemnásť rokov 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer štyri milióny metrov kubických dreva na energetické účely. Štedré dotácie vyhnali cenu lesnej štiepky na výšku okolo 58 eur za tonu, čo urobilo spracovanie akýchkoľvek foriem dreva ekonomicky nezaujímavým.

To vedie k výrubu zdravých stromov a k ich spaľovaniu na energiu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach a potvrdil, že vo viacerých prípadoch sa spaľovalo kvalitné drevo zo zdravých stromov.

Vývoj výmery lesných pozemkov 

  • rok 1980 – 1 952 656 ha
  • rok 2017 – 2 019 273 ha
  • za 37 rokov ide o nárast o 3,4 %

Vývoj ťažby dreva

  • rok 1990 – 5,276 mil. m³
  • rok 2017 – 9,393 mil. m³ 
  • za 27 rokov nárast o 78 %

 

Uložiť článok

Najnovšie články