Teraz sa konečne blíži na okraj slnečnej sústavy. Je to fantastický úspech, pretože ubehlo len 6 rokov, odkedy slnečnú sústavu opustila sonda Voyager 1. Tej sa to podarilo v auguste 2012. Voyager 2 však mieri iným smerom, ako jej sesterská sonda. Vedec Ed Stone uviedol, že NASA pozoruje zmenu prostredia okolo sondy, avšak zatiaľ nemôžeme presne povedať, kedy opustí slnečnú sústavu.
Sonda totiž na konci leta zaznamenala nárast vesmírneho žiarenia vo svojom okolí a to o celých 5%. Znamená to, že sa celkom zjavne blíži k okraju heliosféry. Tá sa však sťahuje a rozpína, preto nie je možné povedať, kedy presne tento zlom nastane. Je však jasné, že je na dobrej ceste.
Mimo našej slnečnej sústavy vznikajú častice, ktoré sa všeobecne označujú, ako vesmírne žiarenie. Energia zo Slnka dokáže zabrániť tomu, aby do našej sústavy vnikli. Na okraji však slnečná energia nie je tak silná, a preto je logické, prečo sonda môže zaznamenávať prítomnosť žiarenia, aj keď je oficiálne stále na území slnečnej sústavy.
Energia, o ktorej hovoríme, je nazývaná aj slnečným vetrom. Svojim pôsobením vytvára bublinu zvanú heliosféra, ktorá má takpovediac elastické vlastnosti. Táto heliosféra sa rozlieha ešte ďaleko za Plutom, kde začína takzvaná heliopauza. To je akási vstupná brána do otvoreného vesmíru, keďže tu už slnečný vietor stráca svoju moc.
Sonda síce letí 15 kilometrov za sekundu, no na vonkajšej časti heliosféry je už od roku 2007. Záznamy však neklamú. Je preto jasné, že v blízkej dobe aj ona prekročí túto bájnu hranicu a vydá sa na večnú púť, spoločne so sondou Voyager 1. Tá sa v súčasnosti nachádza 21 miliárd kilometrov od Zeme, zatiaľ čo sonda Voyager 2 sa od nás už stihla vzdialiť na 18 miliárd kilometrov.
nasa.gov
Nahlásiť chybu v článku