Foto: Wikimedia

Spomeňte si na posledný prípad, kedy vás popŕhlila žihľava.

Nebolo to nič príjemné, no po chvíli to prešlo. Predstavte si však, že by vás popŕhlila rastlina a bolesť by vás sprevádzala ešte celé roky. A nie akákoľvek bolesť. Popŕhlenie rastlinou Dendrocnide moroides je považované za jedno z najbolestivejších a tí, ktorí to zažili, prirovnávajú bolesť k popáleniu kyselinou a popáleniu elektrickým prúdom zároveň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rastlina sa vyskytuje najmä v dažďových pralesoch v niektorých oblastiach Austrálie a prvýkrát bola objavená a pomenovaná okolo roku 1860 v oblasti baníckej dedinky Gympie. Preto má rastlina v angličtine ľudový názov gympie, existuje však 7 rôznych druhov, pričom jeden spôsobuje bolesti viac, ako ten druhý.

Jeden z výskumníkov bol touto rastlinou nepríjemne popŕhlený a tvrdí, že to bola tá najhoršia bolesť, akú kedy v živote zažil. Keď prišiel s rastlinou do kontaktu prvýkrát, išlo o iný poddruh, konkrétne o Dendrocnide photinophylla a tvrdí, že bolesť by prirovnal k bodnutiu 30 osami súčasne.

Prečo sa po takejto skúsenosti vôbec niekto dal na výskum? Odborníci totiž zistili, že na listoch rastliny sa neraz nachádzajú otvory, to znamená, že niečo musí rastlinu pojedať. Aký tvor by však bol schopný živiť sa rastlinou, ktorej popŕhlenie spôsobuje takú neznesiteľnú bolesť? Ukázalo sa, že to dokážu niektoré druhy hmyzu a dokonca aj valabia červenonohá dokáže rastlinu konzumovať bez následkov.

Rastlina vyrastá vo forme kríku, ktorý môže dorásť až do výšky troch metrov. Listy sú tmavozelené a majú srdcovitý tvar, pričom ich veľkosť sa líši od veľkosti nechta až po šírku 50 centimetrov. Listy, stonky ale aj plody sú pokryté drobnými pŕhlivými vláskami, ktoré sú napustené toxínom. Rastlina je vláskami pokrytá tak husto, až by sa mohlo zdať, že je pokrytá akousi jemnou srsťou, ktorá až priam láka človeka k dotyku. Plody sú zas svetlo ružové a podobajú sa na bledé maliny na dlhej stopke. Niektoré druhy však majú plody zelené a zvláštne tvarované.

Aj keď vyzerá rastlina neškodne, stačí sa jemne obtrieť o ktorúkoľvek jej časť a bolesť vás okamžite zasiahne ohromujúcou intenzitou, pričom vrchol nedosiahne hneď ale až po 20 či 30 minútach. Problémom je, že bolesť len tak nezmizne. Pŕhlivý vlások totiž ostáva pod pokožkou a bolesť sa objaví opäť kedykoľvek sa daného miesta dotknete alebo si ho umyjete príliš studenou či teplou vodou.

Aby toho nebolo málo, pri závažných prípadoch popŕhlenia sú zasiahnuté aj lymfatické uzliny jedinca. Najmä tie v oblasti podpazušia sú následne nesmierne bolestivé a tí, ktorí to zažili tvrdia, že je to pocit, ako keby vám niekto uzliny drvil medzi dvoma doskami. V závislosti od rôznych faktorov, napríklad od druhu rastliny gympie a od rozsahu popŕhlenia, môže neznesiteľná bolesť v mieste popálenia a v uzlinách trvať 1 až 4 hodiny.

Aký toxín takúto bolesť spôsobuje? Ani to ešte nie je stále celkom jasné, isté však je, že je odolný voči teplu, je stabilný a svoje vlastnosti si uchováva až desiatky rokov. Dokonca aj rastlina, ktorá bola odtrhnutá a usušená pred 100 rokmi vás môže popŕhliť rovnako bolestivo, ako živá rastlina. Ľudia, ktorí s ňou prišli do kontaktu to popisujú ako najhorší zážitok svojho života.

Napríklad, v roku 1941 sa Cyril Bromley pokúsil prekročiť riečku, no spadol pritom priamo na krík zákernej rastliny. Keď sa dostal do nemocnice, na tri týždne ho museli doslova pripútať k posteli. Existuje dokonca záznam, ktorý tvrdí, že jeden muž sa kvôli neznesiteľnej bolesti zastrelil.

Popŕhlenie nie je jediný problém, ktorý vám môže rastlina spôsobiť. Stačí, ak ostanete v jej blízkosti nechránení po dobu 20 minút a môže vám spôsobiť intenzívne kýchanie, nepríjemné krvácanie z nosa a dokonca aj poškodenie dýchacej sústavy. Aj keď rastlina na Slovensku nerastie, odborníci odporúčajú chodiť do lesa jedine v pevných topánkach a dlhých nohaviciach. Nikdy totiž nemôžete vedieť, na čo v lese natrafíte.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články