foto: Unsplash

Sláva na sociálnych sieťach nie je všetko. Podľa novej štúdie v dôsledku tvorby selfie prichádza o život množstvo ľudí.

Selfie fotografie sa v poslednej dobe veľmi rozšírili a ľudia sa so snahou mať čo najoriginálnejší profil na sociálnych sieťach nebránia urobiť si takúto fotografiu v žiadnej situácii. Niekedy tým však môžu dokonca riskovať svoj život. A práve takýchto prípadov je neustále viac.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotenie selfie pri státí na okraji útesu alebo na vrchole vodopádu nemusí byť vždy tá najrozumnejšia vec. Občas to totiž nemusí vyjsť presne podľa vašich predstáv a môže to byť posledná vec, ktorú v živote urobíte. Podľa novej štúdie za posledných šesť rokov prišlo o život pri tvorbe selfie celkovo až 259 ľudí po celom svete. Tieto výsledky, ktoré analyzovali úmrtia medzi októbrom 2011 a novembrom 2017, boli uverejnené v časopise Journal of Family Medicine and Primary Care. 

Foto: Pixabay

Príčinou najväčšieho množstva úmrtí je utopenie, po ňom nasleduje napríklad pád z výšky alebo prejdenie vlakom. Nechýbajú ani útoky zvierat, strelné zbrane alebo zásahy elektrickým prúdom. „Smrť pri snahe odfotiť selfie sa stala závažným problémom,“ povedal autor tohoto výskumu, Agam Bansal, pre Washington Post.

A ktoré krajiny sú na popredných miestach tohto rebríčka? S najväčším počtom úmrtí sa na prvom mieste umiestnila India, no nechýba ani Rusko, USA alebo Pakistan. Bansal bol pri svojom výskume znepokojený tým, aké množstvo mladých ľudí umrie v dôsledku takejto nezmyselnej činnosti. Totiž viac ako 85% mŕtvych sa pohybuje medzi 10 až 30 rokov. „Najviac ma štve fakt, že sa takejto smrti dá jednoducho predísť.“

Foto: Pixabay

Ak sa vám aj zdá tento počet vysoký, pravdepodobne sa vyskytuje omnoho viac podobných prípadov, o ktorých však neexistujú žiadne zmienky či záznamy. Iba v roku 2018 už došlo k mnohým podobným úmrtiam. Napríklad v máji v Indii prišiel muž o život, pretože sa chcel odfotiť s medveďom. Alebo 5. septembra zahynula žena z Jeruzalema, keď spadla z viac ako 243 metrov vysokého svahu v národnom parku Yosemite.

Viaceré krajiny už začali bojovať proti tomuto, čoraz viac sa rozširujúcemu problému. Pred tromi rokmi v Rusku vytvorili kampaň, ktorej hlavným sloganom bolo „ani milión „páči sa mi to“ na sociálnych sieťach nestojí za riskovanie vášho života“. V roku 2016 po zaznamenaní takejto príčiny smrti Bombaj zakázal tvorbu selfie po celom meste.

Tento výskum je teda skutočne nevyhnutný k tomu, aby si ľudia uvedomili, že aj taká vec, ako tvorba selfie, ich môže neraz stáť život. Preto si treba naozaj uvedomiť, že nič nemôže nahradiť ľudské zdravie. Ani „dokonalá“ fotografia na sociálnych sieťach.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články