foto: pxhere

Možno si myslíme, že poznáme úplne všetky druhy ovocia, dokonca aj tie najexotickejšie, ktoré sme nikdy nejedli, no v skutočnosti to vôbec nemusí byť pravda.

Toto čudné ovocie, o ktorom mnohí z nás nikdy nepočuli, má anglický názov groundcherry, po slovensky machovka, no niektorí ho môžu poznať aj pod názvom physalis. Aj napriek tomu, že ho možno nepoznáte, by sa časom malo pomocou niekoľkých genetických úprav stať úplne bežným ovocím, ako napríklad jahody.

Článok pokračuje pod videom ↓

Machovka je experimentom, ktorý vedci použili, aby videli, ako dokáže genóm CRISPR urýchliť domestikáciu divokých rastlín. Pre ovocie, ako je napríklad toto, ktoré má pôvod v strednej a južnej Amerike, by bolo veľmi ťažké udomácniť sa v iných končinách bez pomoci vedcov.

foto: Pixabay

Dôvod, prečo sa machovka veľmi ťažko pestuje je najmä ten, že pri dozrievaní odpadávajú plody z rastliny omnoho skôr, ako sú úplne zrelé, čo sťažuje pestovanie vo veľkom. Obmedzenie takýchto problémov prostredníctvom tradičnej domestikácie rastlín by trvalo viac ako niekoľko storočí.

Vďaka genómu CRISPR sa dokážu veci pohybovať rýchlejšie, čo znamená, že by mohol pomôcť aj pri tomto ovocí. V novej štúdií vedci preukázali, že tento proces domestikácie by trval len pár rokov, vďaka neuveriteľnej kontrole, ktorú poskytuje presná genetická úprava. „Som presvedčený, že správnym prístupom by sa toto ovocie mohlo stať úplne bežným, ako ostatné druhy bobuľového ovocia,“ povedal vedúci výskumník a rastlinný vedec Zachary Lippman z Cold Spring Harbor Laboratory.„Myslím si, že sme teraz v dobe, kedy by nám technológia mohla pomôcť,“ dodáva.

Spoločne s vedcami Lekárskeho inštitútu Howarda Hughesa a Inštitútu Boyce Thompsona, Lippman usporiadal niektoré z genómov machovky a použil CRISPR na manipuláciu s jeho génmi. Vďaka tomu dostali vedci schopnosť ovplyvňovať hormón, ktorý reguluje kvitnutie. Rastlina sa tak stáva kompaktnejšou a produkuje ovocie v zoskupeniach a nie len individuálne.

foto: wikimedia.org

Ďalšie vylepšenie, ktoré urobili vedci, zas urobilo ovocie hustejším a tretia modifikácia zvýšila celkovú veľkosť ovocia. „Tento výskum je skvelým dôkazom toho, že s úpravou génov sa môžete sami rozhodnúť, čo nové do poľnohospodárskej produkcie prinesiete,“ hovorí Lippman.

Na účely štúdie síce vedci spravili úplne všetko, čo potrebovali, no s týmto ovocím stále neskončili. Tentokrát sa tím vedcov pozerá na to, ako by sa dala zmeniť chuť a farba ovocia. Dnešný vyšľachtený druh chutí ako tropické ovocie s jemnou kyslastou dochuťou a náznakmi vanilky.

Na manipuláciu s machovkou sa vedci spoliehali na poznatky, ktoré vedia o genómoch v paradajkách a o génoch, ktoré kontrolujú ich rast.

Myšlienka tohto výskumu je najmä v schopnosti vedcov kontrolovať vlastné plodiny a zrýchliť ich smerom k masovej poľnohospodárskej produkcie, čím by sa mohol zmeniť spôsob, akým ľudia jedia.

„Zamerali sme sa na gény, o ktorých sme vedeli už z našich skúseností, že robia rastlinu kompaktnejšou,“ uviedol jeden člen Joyce Van Eck z Inštitútu Boyce Thompson. Vďaka tomuto výskumu tak budeme mať možno už o pár rokov v obchodoch o jedno tropické ovocie naviac.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články