Foto: lilycole, primetourviagens (Instagram)

Turecké Pamukkale ukázalo silu prírody hneď dvakrát. Pri vzniku jedinečnej prírodnej pamiatky i pri zániku celého mesta.

Patrí k najkrajším a najzaujímavejším miestam našej planéty. Okrem toho je i turistami najnavštevovanejším miestom Turecka. Pamukkale, Bavlnený hrad, je svetovým unikátom so zaujímavým príbehom a učebnicovou ukážkou toho, ako zachrániť prírodnú pamiatku a využiť ju na rozmach cestovného ruchu. Okrem toho je Pamukkale miesto, ktoré by si aspoň raz v živote, zaslúžil vidieť úplne každý.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pamukkale leží v juhozápadnej časti Turecka, približne na polceste medzi Izmirom a Antalyou. Napriek vnútrozemskej polohe, toto miesto ročne navštívia stovky tisíc nadšených turistov. Obrovská kopa bieleho travertínu pripomínajúca snehom posiaty kopec, je totiž svetovým unikátom. V podobných rozmeroch možno travertínové výtvory pozorovať len v Yellowstone, o niečo menšie v susednom Maďarsku.

Pamukkale sa nachádza v blízkosti mesta Denizli. Celá oblasť sa nachádza na tektonickom zlome, čo je i príčinou, prečo tu vlastne travertínový kopec týchto rozmerov vznikol. Cez zlom sa totiž na povrch dostáva termálna voda s vysokým obsahom vápniku. Ten sa mení na uhličitan vápenatý, ktorý pri usadzovaní vytvára finálny produkt – travertín. Výsledkom je teda viac ako 2700 metrov dlhý  a 160 metrov vysoký travertínový „kopec“ s množstvom snehovobielych terás, kaskád a prírodných jazierok s termálnou vodou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PAÜ HABERLER (@pauhaberleer),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PrimeTour Viagens (@primetourviagens),

Bohatstvo, ktoré v Pamukkale vytvorila príroda, využívali ľudia už od nepamäti. Na kopci nad travertínovou kopou stálo mesto Hierapolis už v 3. storočí pred Kristom. Hierapolis bol široko ďaleko známy pre prekrásne terasy, budované z bieleho travertínu Pamukkale. Mesto, ktoré žilo vďaka výtvoru prírody, nakoniec na jej silu aj doplatilo. Na tektonickom zlome, seizmicky aktívnej oblasti, ho v 14. storočí kompletne zničilo zemetrasenie. Do dnešného dňa ostali z Hierapolisu len ruiny, ktoré sú spolu s travertínovou kopou zapísané v prestížnom zozname UNESCO. Medzi najzachovalejšie pamiatky Hierapolisu, ktoré zemetrasenie prežili, patrí antický amfiteáter.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa О ТУРЦИИ, ВСЕ КАК ЕСТЬ 😊🇹🇷 (@alina.kvitka),

Práve zapísanie Pamukkale medzi pamiatky Svetového dedičstva UNESCO v roku 1988, dokázalo toto miesto pred ľuďmi ochrániť. V druhej polovici 20. storočia tu totiž stálo niekoľko hotelov a kúpeľných domov, ktoré termálnu vodu využívali na plnenie svojich bazénov. Niektoré prírodné travertínové jazierka vysychali, v iných sa kúpali davy turistov, biele terasy strácali svoju farbu a celé prírodné dedičstvo sa začalo postupne devastovať. Rok 1988 však všetko zmenil. Pamukkale sa stalo Svetovým dedičstvom a prísnejšie ochranné nariadenia ho dokázali zachrániť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @meetme_here,

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Boa Kittiwaraporn (@bboboa),

Hotely a kúpeľné domy zbúrali, kúpanie v prírodných termálnych jazierkach bolo zakázané, voda odvedená späť tam, kam patrí a o čosi neskôr, bol po jednotlivých terasách zakázaný aj vstup v topánkach. Len tak sa dal nápor turistov z celého sveta vyriešiť. Výsledkom je však jedinečná turistická atrakcia s obrovskou návštevnosťou, ktorá má na stav prírodnej pamiatky, čo najmenší negatívny dopad.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ayşegül Yıldız (@yildizaysegull),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⠀⠀⠀⠀⠀SOPHIE ♥ (@sophie._ap),

V prírodných jazierkach plnených celkom 17 termálnymi prameňmi s teplotou od 35°C do 100°C, sa tak dnes už nikto neokúpe. Namiesto toho môžete navštíviť umelo vybudované kúpele priamo v ruinách mesta Hieropolis na miestach, kde sa v minulosti údajne kúpala aj samotná Kleopatra. Návšteva tohto jedinečného miesta vás pritom ani nevyjde draho. Pred niekoľkými rokmi stál vstup do Pamukkale a Hierapolisu spoločne niečo cez 6 € a kúpanie v antickom bazéne niečo cez 8€. I keď zrejme budú tieto ceny v súčasnosti o čosi vyššie, rozhodne sa toto miesto oplatí navštíviť.

Uložiť článok

Najnovšie články