Ekologické témy v súčasnej dobe hýbu svetom viac než kedykoľvek predtým. Veľké korporácie si začínajú uvedomovať dôležitosť situácie a podstupujú kroky. Ale akým spôsobom prispieť k zlepšeniu? Asi nikto nie je schopný byť v jednom momente prítomný všade na planéte a robiť veľké veci pre jej záchranu.
Úspešnosť je ukrytá v malých veciach, robených s pravidelnosťou prostredníctvom veľkej skupiny ľudí. Spočiatku to môže byť náročné a s istotou však vieme povedať, že sa človek bude musieť zriecť svojho zaužívaného komfortu. No pocit, ktorý sa dostaví v rámci pomoci je neopísateľný. Je to nákazlivé. Postupne sa z toho stane záľuba a neskôr životný štýl.
Rozprávaj, rozprávaj a ešte raz rozprávaj
Základom úspechu je nemlčať. Na jednej strane to pomôže tebe, keď budeš v začiatkoch vedieť, že na to nie si sám. Môže sa stať, že tvoj kolega v práci, s ktorým nemáš až taký dobrý vzťah, plánuje založenie komunitnej záhrady, čoho by si chcel byť súčasťou aj ty? Ideálny spôsob na rozbehnutie projektu a zlepšenie vzťahov. Čím viac ľudí bude o tom vedieť, tým viac sa ich pridá a tak to bude pre nás všetkých jednoduchšie. Na druhú stranu, šírením pozitívnych spôsobov ako pomôcť dokážeš v ľuďoch prelomiť „ekologickú slepotu“ a aj oni sa zamyslia, či ten papier od Horalky naozaj hodia v parku do trávy alebo radšej do koša vzdialeného pár metrov.
Transport je dôležitý. Ale…
Ľudia sa presúvajú každý deň. Cestujú desiatky kilometrov za prácou, do škôl alebo len tak, pre radosť z cestovania. Faktom ale stále ostáva, že autá patria medzi jeden z najväčších ničiteľov klímy. Nemusí to platiť o všetkých. Alternatívnou voľbou namiesto benzínových či dieselových vozidiel sú napríklad autá elektrické, na plyn alebo kombinované, takzvané „hybridy“. Tesla nemusí byť prvou voľbou, ak túžiš po elektrickou aute. Na trhu nájdeš už aj iné modely elektrických áut, za prijateľnejšie ceny pre bežného smrteľníka.
Mestá, hlavne tie väčšie sú preplnené vozidlami, ktorých jedinou posádkou je vodič. Celkom nevyužité, však? Ľudia si odvykli od spoločenského kontaktu takéhoto druhu. Zapáčilo sa im cestovať samým. Možno to predsa stojí za ten pokus pozhovárať sa s kolegami, ktorí bývajú v tvojom okolí a dohodnúť sa na spoločnom cestovaní do práce. Ušetrí to náklady a prehĺbi tímového ducha. Tak isto sa môžete spoločne presúvať na väčšie vzdialenosti. Umožňuje to napríklad služba BlaBlaCar. A samozrejme nezabúdajme na MHD či bicykel. O tom však určite nemusíme rozprávať.
Už čoskoro, na našej planéte: More plastov
Postupne sa začíname stretávať v obchodoch s tým, že nám predajcovia neponúknu igelitovú tašku preto, lebo im to bolo zakázané. Veľké firmy si začínajú uvedomovať dôležitosť situácie. Prispela k tomu istotne aj Čína s jej odmietnutím prijímania použitých plastov. Náhradou za igelitku je napríklad plátená taška, namiesto bežnej slamky môžeš použiť kovovú alebo bambusovú, ktoré sa dajú jednoducho vyčistiť pomocou špeciálnej kefky.
Nebalenú zeleninu či ovocie od domácich pestovateľov nájdeš na trhu. Súčasťou nejedného, už aj menšieho mesta je čapovaná drogéria. Jej výhodou je najmä prírodné zloženie a možnosť načapovať si ju do nádoby, ktorú si so sebou prinesieš.
Šetri vodou
Zdroj pitnej vody nie je nekonečný. Tvrdí sa, že z celkového množstva vody na Zemi, ktoré predstavuje približne 75%, sú len 3% pitné. Nie je to veľa. Skutočnosť, že vedci našli vo vzorkách už prečistenej vody mikroplasty tiež neprispieva k úsmevu na tvári. Šetrenie vodou je v takom prípade priam nevyhnutné. Namiesto vane si daj rýchlu sprchu. Ušetríš čas a aj množstvo litrov vody.
Pažravé zásuvky a spotrebiče
Bežne používané spotrebiče v domácnosti zvyknú byť zapojené nonstop. Tmavá obrazovka televízora napovie, že je vypnutý, ale elektrický prúd naďalej prúdi. Tak isto je to s rýchlovarnou kanvicou, lampami alebo zapojenou nabíjačkou, ktorá nič nenabíja. Riešením sú zásuvky s viacerými vstupmi a pridaným vypínačom. Na noc tak môžeš vypnúť nepotrebné spotrebiče jediným kliknutím. Môžeš tiež vymeniť klasické žiarovky za tie úsporné, ktoré sú síce drahšie, ale spotrebujú menej energie a vydržia dlhšie.
Stromy pre budúce generácie
Ľudstvo sa zameriava na výrub lesov viac, ako na ich výsadbu. Z toho logicky vyplýva, že časom nájdeme na miestach plných krásnych a vysokých stromov už len holé lúky. Túžba po zisku je zatiaľ väčšia, ako uvedomenie si najväčšieho zdroju kyslíka, ktorý je priam nevyhnutný. Inšpiráciu môžeme nájsť v knihe Muž, ktorý sadil stromy. Nemusíš hneď začať v výsadbou rozsiahlych lesov, ako on. Realizovať sa môžeš v priestore svojho susedstva. Mestské (betónové) sídliská priam túžia po zeleni a kúsku tieňa, ktorý pomôže najmä v lete.
Nakupujem len to, čo skutočne využijem
Trendom západného sveta je vlastnenie. Netýka sa to len drahých áut alebo nehnuteľností, ale aj potravín a oblečenia. Ľudia si zvykli na luxus v podobe dostatku všetkého. To má za následok 1,3 miliardy ton vyhodených potravín ročne. Množstvo, ktoré si nevieme ani predstaviť. Plňme preto svoje chladničky len jedlom, ktoré skutočne zjeme a skrine oblečením, ktoré využijeme. Odevy, ktoré sme na sebe nemali niekoľko týždňov či mesiacov môžeme darovať a poslúžia iným.
Slnko alebo vietor?
Snaž sa využívať zdroje energie, ktoré sú nám poskytované v podstate bez poplatku. Zriadenie solárnych kolektorov či veternej turbíny môže byť spočiatku nákladné, ale časom sa ti to všetko vráti a neskôr môžeš dokonca odosielať prebytok elektrickej energie, ktorú „vyrobíš“, do elektrární. Budeš tak minimálne na nule, ak nie v pluse.
Tak čo, začneš ešte tento rok?
Nahlásiť chybu v článku